სამრეწველო ემისიების შესახებ“ კანონის სიახლეების გასაცნობად მედიის წარმომადგენლებთან საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ კანონის სიახლეების შესახებ ჟურნალისტებთან გამართულ საინფორმაციო შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
„დირექტივა „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ არის ევროკავშირის ერთ-ერთი ყველაზე კომპლექსური და რთული რეგულაცია, ვინაიდან, ფაქტობრივად, ეხება 200-მდე არსებულ საწარმოს, რომელიც დღეს ფუნქციონირებს ქვეყანაში და რომლებსაც მოუწევთ გარკვეული სტანდარტებისა და დამატებითი მოთხოვნების დაკმაყოფილება. რეგულაცია მიზნად ისახავს სამრეწველო სექტორიდან დაბინძურების ეტაპობრივად შემცირებას, ამასთან, ბიზნესსექტორის მხრიდან ახალი ვალდებულებების აღებას, რომ გააუმჯობესონ დანადგარები და შეცვალონ ტექნოლოგიური პროცესი იმგვარად, რომ მათი საქმიანობის შედეგად გარემოზე უარყოფითი ზემოქმედება მინიმუმამდე იყოს დაყვანილი. კანონი არ ეხება მხოლოდ ჰაერის დაბინძურების შემცირებას, არამედ ეხება წყლის და ნიადაგის დაბინძურების შემცირებას, ნარჩენების წარმოქმნის, ასევე, საწარმოო საქმიანობის შედეგად წარმოქმნილი სხვა ტიპის დაბინძურებების პრევენციას“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
მედიის წარმომადგენლებთან შეხვედრა USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის ორგანიზებით, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტთან და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით გაიმართა.
„რეგულაციებს, რომელსაც ჩვენ გარემოსდაცვით სფეროში, მათ შორის სამრეწველო ემისიების სფეროში ვიღებთ, დიდი ზეგავლენა აქვს ბიზნესზე. ამიტომ, როგორც კანონპროექტის შემუშავების, ასევე აღსრულების პროცესში ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ ბიზნესსექტორთან. მეათე მოწვევის პარლამენტში კომიტეტმა შექმნა მუდმივმოქმედი სამუშაო ჯგუფი ბიზნესასოციაციასთან, რადგან ის ახალი რეგულაციები, რომელსაც ჩვენ ვიღებთ და მომავალშიც მივიღებთ, სწორედ ბიზნესზე ახდენს გავლენას”, - განაცხადა საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძემ.
კომიტეტის თავმჯდომარემ აღნიშნა, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია ჟურნალისტების ინფორმირება თუ რას წარმოადგენს ახალი რეგულაციები, რომ, ერთი მხრივ, ეს არის სუფთა მომავალი ჩვენი და ჩვენი შვილებისთვის და, მეორე მხრივ, ეს არის ახალი ვალდებულებები ბიზნესისთვის, რომელიც მათთვის შემაფერხებელი არ უნდა გახდეს.
საინფორმაციო შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისის უწყებების წარმომადგენლები დაესწრნენ და ჟურნალისტების მიერ დასმულ შეკითხვებს კომპეტენციის ფარგლებში უპასუხეს.

Media representatives get familiar with the novelties of the law "On Industrial Emissions".
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, participated in the information meeting, where journalists got information about the novelties of the law "On Industrial Emissions".
"The Industrial Emissions Directive is one of the most complex and challenging regulations of the European Union, as it involves about 200 enterprises currently operating in the country, which will have to meet certain standards and additional requirements.
The regulation aims to gradually reduce pollution from the industrial sector while also requiring new commitments from the business sector to improve facilities and change technological processes, thus the negative impact on the environment resulting from industrial activities is minimized. The law addresses not only air pollution but also water and soil pollution, waste generation, and the prevention of different types of pollution caused by manufacturing processes ", said Mrs. Nino Tandilashvili.
The USAID Economic Governance Program organized a meeting with media representatives in partnership with the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
"Regulations we adopt in the environmental field, including industrial emissions, have a big impact on business. Therefore, we are actively cooperating with the business sector in the process of developing and implementing the draft law. In the 10th convocation of the Parliament of Georgia, the Committee created a permanent working group with the business association since the new regulations we adopt or will adopt in the future affect the business," said Mrs. Maia Bitadze, Chair of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia.
The Chair of the Committee stated that it is crucial to inform journalists about the new regulations, noting that, on the one hand, it is a clean future for us and our children, and on the other hand, it is a new obligation for business, that should not impede them.
The representatives of the relevant agencies of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture attended the information meeting and answered the questions posed by the journalists within the scope of their competence.