გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, აშშ-ის უმსხვილეს გამოფენაზე U.S. Private Label Trade Show ქართული სტენდი პირველად იყო წარმოდგენილი
12-14 ნოემბერს, ქალაქ ჩიკაგოში, აშშ-ის ერთ-ერთ უმსხვილეს გამოფენაზე U.S. Private Label Trade Show ქართული სტენდი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, თენგიზ ნასარიძემ დაათვალიერა და ქართული კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდა.
„მნიშვნელოვანია, რომ ქართველ მწარმოებლებს მიეცათ საშუალება, საკუთარი აგროსასურსათო პროდუქცია ამერიკის შეერთებული შტატების უმსხვილეს გამოფენაზე წარმოადგინონ. U.S. Private Label Trade Show-ში ქართული მეწარმეები წელს პირველად მონაწილეობენ. ჩვენი მიზანია, მაქსიმალურად გავზარდოთ ქართული ხარისხიანი აგრარული პროდუქციის ცნობადობა მსოფლიო ბაზარზე, რომ ღირებულებათა ჯაჭვის ყველა კომპონენტში სახელმწიფოს მხარდაჭერით მოსარგებლე მეწარმეებმა დივერსიფიცირებულ ბაზრებზე პოზიციონირება შეძლონ”, - განაცხადა მინისტრის მოადგილემ.
გამოფენის ფარგლებში, თენგიზ ნასარიძე private label manufacturers association-ის ვიცე პრეზიდენტს ენტონი ალოიას შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა ქართული კომპანიების მხარდაჭერის მექანიზმებზე იმსჯელეს.
ქართულ სტენდზე კომპანიების - შპს NUTSGE, შპს „ფარკონი”, შპს „ჯეოფლაუერი”, შპს „ბატონო”, შპს „ცეზარი”, შპს „მაისი 2020” წარმოებული თხილი, წვენები, ყველი, ჩაი,  ჯემები, დაფნა და სუნელები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის განვითარების სააგენტოს ორგანიზებითა და USAID AGRICULTURE PROGRAM-ის ხელშეწყობით იყო წარმოდგენილი. გამოფენის მონაწილე ქართული კომპანიების ძირითადი ნაწილი სახელმწიფო პროგრამების ბენეფიციარები არიან.
U.S. Private Label Trade გამოფენის 25 პავილიონში მსოფლიოს 55 ქვეყნიდან 1500-ზე მეტი კომპანია მონაწილეობდა. აღნიშნული გამოფენა დაინტერესებულ პირებისთვის აშშ-ისა და კანადის კერძო სავაჭრო ინდუსტრიების ბაზრებზე წვდომის შესაძლებლობას იძლევა. გამოფენის ფარგლებში, მწარმოებლებს საშუალება აქვთ, აწარმოონ მოლაპარაკებები მსოფლიო ბრენდებთან პროდუქციის საერთო ბრენდის ქვეშ გაერთიანების შესახებ, რაც მნიშვნელოვნად ამცირებს მწარმოებლების მარკეტინგულ ხარჯებს.
ამერიკის შეერთებულ შტატებში გამართულ გამოფენას, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძესთან ერთად, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე, ამერიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს საელჩოს ეკონომიკური მრჩეველი თორნიკე ნიკვაშვილი და USAID AGRICULTURE PROGRAM-ის ხელმძღვანელი ლუიზა ნამიჩეიშვილი ესწრებოდნენ.

The Georgian exhibition stand was displayed for the first time at the largest exhibition in the United States ‘’U.S. Private Label Trade Show’’.
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Georgian exhibition stand was displayed for the first time at the largest exhibition in the United States ‘’U.S. Private Label Trade Show’’.
On November 12-14, in the city of Chicago, at one of the largest exhibitions in the ‘’ U.S. Private Label Trade Show’’, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, visited the Georgian exhibition stand and met with the representatives of Georgian companies.
"It is essential to mention that Georgian producers have an opportunity to showcase their agro-food products at the largest exhibition in the United States of America. Georgian entrepreneurs participate in the ‘’U.S. Private Label Trade Show’’ for the first time this year.
Our goal is to maximize the awareness of quality Georgian agricultural products on the global market so that entrepreneurs benefiting from state support in all components of the value chain can position themselves in diversified markets", said the Deputy Minister.
During the exhibition, Mr. Tengiz Nasaridze met with Mr. Anthony Aloia, Vice President of the Private Label Manufacturers Association (PLMA). The parties addressed the mechanisms of support for Georgian companies.
With the support of the Rural Development Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the USAID AGRICULTURE PROGRAM, the Georgian companies: ‘’NUTSGE’’ LTD, ‘’Farconi’’ LTD, ‘’Geoflower’’ Ltd, ‘’Batono’’ LTD, ‘’Caesar’’ LTD, ‘’May 2020’’ LTD, showcased their products at the Georgian exhibition stand. The majority of Georgian companies participating in the expo are recipients of state programs.
More than 1500 companies from 55 countries worldwide displayed their products in 25 pavilions in the ‘’U.S. Private Label Trade Exhibition’’. The mentioned exhibition allows interested parties to access the private trade industries of the United States and Canada. Within the exhibition, manufacturers have an opportunity to run negotiations with the world brands on the unification of products under one umbrella brand, which significantly reduces the marketing costs of manufacturers.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, the Director of Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, the Economic Counselor at the Embassy of Georgia in the United States, Mr. Tornike Nikvashvili, and the Chief of Party at the USAID AGRICULTURE PROGRAM, Mrs.Louisa Namicheishvili attended the meeting.