ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელს თბილისში კიდევ ერთი ახალი ავტომატური სადგური შეემატა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და შვედეთის სამეფოს მთავრობის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ ფარგლებში, გარემოს ეროვნული სააგენტოს ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელს თბილისში ახალი ავტომატური სადგური დაემატა. 2023 წლის ბოლომდე, გარემოს ეროვნული სააგენტოს ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელი 8 ავტომატური და 1 მობილური სადგურით გაფართოვდება.
ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, შვედეთის საელჩოს განვითარების თანამშრომლობის ხელმძღვანელი, მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე ერიკ ილესი, ასევე, სამინისტროს, გარემოს ეროვნული სააგენტოს, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
შეხვედრის მონაწილეებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ მიმართა და აღნიშნა, რომ ქვეყანაში ატმოსფერული ჰაერის მონიტორინგის ქსელის გაფართოების მიმართულებით ფასდაუდებელია პარტნიორი ორგანიზაციების მხარდაჭერა.
„ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესება ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. წელს არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივები გვქონდა საკანონმდებლო დონეზე. შემოვიღეთ სხვადასხვა რეგულაციები სამრეწველო სექტორის, ასევე, ავტოტრანსპორტის მიმართულებით, რომელიც დიდ ქალაქებში არის მნიშვნელოვანი დამაბინძურებელი. შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით, თბილისში, სრულიად თანამედროვე სტანდარტების კიდევ ერთი მონიტორინგის სადგური გავხსენით და აღსანიშნავია, რომ წლის ბოლომდე, ასევე მათი მხარდაჭერით, ქვეყნის მასშტაბით დამატებით ახალი რვა სადგური გვექნება. ეს პროექტი გრძელდება და მომავალი წლიდან უკვე ევროკავშირის მხარდაჭერით, მთლიანად დაიფარება მთელი ქვეყნის ტერიტორია. ქვეყნის მასშტაბით 27 ასეთი სადგური გაიხსნება, რომელიც მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ ჩვენ გვქონდეს უტყუარი ინფორმაცია ატმოსფერული ჰაერის ხარისხზე. მინდა მადლობა გადავუხადო ჩვენს პარტნიორებს მხარდაჭერისთვის და კიდევ ერთხელ აღვნიშნო, რომ ჩვენ გავაგრძელებთ შესაბამისი ღონისძიებების განხორციელებას ქვეყანაში ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებისთვის“,- განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ.
„საქართველოს ჰაერის ხარისხის მართვის კუთხით დღეს მნიშვნელოვანი დღეა. დამონტაჟდა კიდევ ერთი ავტომატური სადგური თბილისში, რომელიც იძლევა ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის გაუმჯობესების საშუალებას. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობის მხრიდან ჰაერის დაბინძურების შესამცირებლად, ტრანსპორტის, სამშენებლო და სოფლის მეურნეობის სექტორებში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა, რაც დადებითად აისახა ევროკავშირის მოხსენებაში. ასევე, აღსანიშნავია ის დიდი წვლილი, რომელიც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ და გარემოს ეროვნულმა სააგენტომ შეიტანა მონიტორინგის გაუმჯობესებაში. შვედეთის მთავრობა, თავის მხრივ, გააგრძელებს მხარდაჭერას, რათა საქართველოს ამ მიმართულებით ჰქონდეს შესაბამისი მონიტორინგის სისტემა“, - აღნიშნა საქართველოში შვედეთის საელჩოს განვითარების თანამშრომლობის ხელმძღვანელმა, მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ, ერიკ ილესმა.
ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის თანამედროვე სადგურიდან მიღებული ინფორმაცია საშუალებას იძლევა, დაიგეგმოს ახალი ღონისძიებები და პროექტები, რაც სამომავლოდ ხელს შეუწყობს ჰაერის ხარისხის კიდევ უფრო გაუმჯობესებას. აღნიშნული მონაცემები განთავსდება სააგენტოს პორტალზე www.air.gov.ge

Another New Automatic Station was added to the Air Quality Monitoring Network in Tbilisi.
A new automatic station was added to the National Environmental Agency's air quality monitoring network in Tbilisi as part of the "Save Nature - Georgia" project -implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the International Development Cooperation Agency of the Kingdom of Sweden (Sida). The air quality monitoring network of the National Environmental Agency will be expanded by eight automatic and one mobile station by the end of 2023.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, the First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili, the Head of Development Cooperation and Deputy Head of Mission of the Embassy of Sweden in Georgia, Mr. Erik Illes, as well as representatives of the Ministry, National Environmental Agency, international organizations, governmental and non-governmental sector, attended the event.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, addressed the participants, noting that the support of partner organizations is invaluable in expanding the atmospheric air monitoring network in the country.
"Improving air quality is one of the priority directions. This year, we had several important initiatives at the legislative level specifically, we have adopted different regulations in the industrial sector and road transport, as the latter is a significant polluter in large cities.
We opened another modern ambient air quality monitoring station in Tbilisi with the support of the Swedish government, by the end of the year, with their assistance, we will have eight more stations across the country. The mentioned project is progressing, and with the support of the European Union, the entire country will be covered by monitoring stations next year. We will open twenty-seven similar stations across the country to ensure that we have reliable information on ambient air quality. I would thank our partners for their support and reiterate that we will continue to adopt appropriate measures to improve the air quality in the country", said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
"Today is a significant day regarding the air quality management in Georgia. Another automatic station was installed in Tbilisi, enabling the improvement of the air quality monitoring system. It should be mentioned that the Government of Georgia has taken crucial steps to reduce air pollution in the transportation, construction, and agriculture sectors, which have been positively reflected in the EU report.
It is also worth mentioning that the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the National Environmental Agency made significant contributions to improving the monitoring system. For its part, the Swedish government will continue supporting Georgia in ensuring an appropriate monitoring system", said the Head of Development Cooperation and Deputy Head of Mission of the Embassy of Sweden in Georgia, Mr. Erik Illes.
The information received from the modern ambient air quality monitoring station allows us to plan new events and projects, which will contribute to further improvement of air quality. The mentioned data will be posted on the Agency's portal www.air.gov.ge.