ნინო თანდილაშვილი შვედეთის გარემოს დაცვის სააგენტოს დელეგაციის წევრებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი შვედეთის გარემოს დაცვის სააგენტოს დელეგაციის წევრებს შეხვდა. შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოში შვედეთის საელჩოს განვითარების თანამშრომლობის ხელმძღვანელი, მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე ერიკ ილესი და შვედეთის საელჩოს გარემოსდაცვითი პროგრამის ხელმძღვანელი ხათუნა ზალდასტანიშვილი.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო როგორც მიმდინარე პროექტებს, ასევე, სამომავლო თანამშრომლობის პრიორიტეტულ მიმართულებებს, მათ შორის, ჰაერის ხარისხის მართვასა და ჰაერის ხარისხის კონტროლის ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერებას, მოსახლეობის ინფორმირებულობასა და ცნობიერების ამაღლებას. მომავალი წლისთვის დაიგეგმა აქტიური თანამშრომლობა შვედეთის გარემოს დაცვის სააგენტოსთან.
ნინო თანდილაშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა თუ რამდენად მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის შვედეთის მთავრობის უწყვეტი მხარდაჭერა გარემოსდაცვითი მიმართულებით რეფორმების განხორციელებაში.
„მოგეხსენებათ, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესება საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია და ამ მხრივ, ევროპული გამოცდილების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანი რეფორმები განვახორციელეთ არაერთი მიმართულებით - მარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზა დაიხვეწა, გამკაცრდა სამრეწველო საქმიანობის ზედამხედველობა, ასევე, გარემოსდაცვითი ნებართვების პირობების დარღვევისთვის სანქციები, სამრეწველო ქარხნებს უწყვეტი თვითმონიტორინგის ვალდებულება დაეკისრათ, საწვავის ხარისხი შესაბამისობაში უნდა იყოს ევრო 5 სტანდარტთან, მიმდინარეობს სატრანსპორტო საშუალებების გამონაბოლქვის საგზაო კონტროლი. აღსანიშნავია, რომ, 2015 წელს, საქართველოში ფუნქციონირებდა მხოლოდ ერთი ჰაერის მონიტორინგის ავტომატური სადგური, ახლა არის 9 ავტომატური და 2 მობილური სადგური. ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, საქართველო გეგმავს მონიტორინგის ქსელის შემდგომ გაფართოებას ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელის განვითარების გეგმის მიხედვით, რომელიც შემუშავდა SIDA/UNDP პროექტის ფარგლებში, გამოცდილი ევროპელი ექსპერტების აქტიური ჩართულობით. ევროკავშირისა და პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველოს" მხარდაჭერით, ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამისად, 2024-2025 წლებში დაგეგმილია ქვეყნის სრულად დაფარვა მონიტორინგის სადგურებით. ვიმედოვნებ, რომ ჩვენი თანამშრომლობა უფრო გაღრმავდება და კიდევ მეტ შედეგს მივაღწევთ”,- განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ გარემოსდაცვითი მიმართულებით განხორციელებული აქტივობები დადებითად შეფასდა ევროკავშირის მოხსენებაში.
პროექტი „გადავარჩინოთ ბუნება-საქართველო“, საქართველოს მთავრობასა და შვედეთის მთავრობას შორის გაფორმებული საგრანტო ხელშეკრულების ფარგლებში, 2021 წლიდან წარმატებით მიმდინარეობს. პროექტის ფარგლებში, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, შვედეთის მთავრობის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით, არაერთი მნიშვნელოვანი აქტივობა ხორციელდება.

Nino Tandilashvili meets the Delegation of the Swedish Environmental Protection Agency.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, hosted the Delegation of the Swedish Environmental Protection Agency. The Head of Development Cooperation of the Swedish Embassy in Georgia, the Deputy Head of Mission of the Kingdom of Sweden to Georgia, Mr. Erik Illes, and the Head of the Environmental Program of the Swedish Embassy in Georgia, Mrs. Khatuna Zaldastanishvili, attended the meeting.
During the meeting, the conversation touched upon the current projects and priority areas for future cooperation, including strengthening institutional capacities for air quality management and control and increasing public awareness. The parties planned an active cooperation with the Swedish Environmental Protection Agency for the coming year.
Mrs. Nino Tandilashvili emphasized the importance of the Swedish Government's continuous support in implementing the environmental reforms in Georgia.
"As you are aware, improving air quality is one of the top priorities of the Government of Georgia. Therefore, considering European experience, we have implemented significant reforms in several directions - the regulatory legal framework has been improved, industrial activity supervision has been tightened, and sanctions were imposed for violating environmental permit conditions, including conducting continuous self-monitoring of industrial companies. Moreover, fuel quality should comply with the Euro 5 standard, and road control of vehicle emissions is in progress.  In 2015, only one automatic air monitoring station was functioning in Georgia, and now there are nine automatic and two mobile stations. To improve the ambient air quality, Georgia plans to further expand the monitoring network following the air quality monitoring network development plan, which was developed within the framework of the SIDA/UNDP project, with the active involvement of experienced European experts.  With the support of the European Union and the project "Save Nature - Georgia", it is planned to completely cover the country with monitoring stations by 2024-2025 in compliance with EU standards. We hope our collaboration will develop and yield even better results." said Mrs. Nino Tandilashvili.
As mentioned the activities carried out by the Government of Georgia in the environmental area were positively evaluated in the European Union report.
The program " Save the Nature - Georgia 2021-2024" has been successfully running since 2021 within the framework of the grant agreement signed by the Government of Georgia and the Government of Sweden. Within the project, with the support of the International Development Cooperation Agency (Sida) of the Swedish Government, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is carrying out several important activities.