საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ დუბაიში გამართულ აზიის განვითარების ბანკის ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა გაერთიანებული ერების კლიმატის ცვლილების კონფერენციის (COP 28) ფარგლებში გამართულ აზიის განვითარების ბანკის ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
ღონისძიება სოფლის მეურნეობის, სურსათისა და ბუნებრივი რესურსების სექტორის მდგრადი განვითარების საკითხებს მიეძღვნა.
ნინო თანდილაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა აზიის განვითარების ბანკის კლიმატგონივრული ირიგაციის სექტორის განვითარების პროექტზე, რომელიც მიზნად ისახავს საქართველოში სოფლის მეურნეობის ირიგაციის სისტემების მოდერნიზებასა და ინსტიტუციური რეფორმების მხარდაჭერას.
„აღნიშნული პროექტი აზიის განვითარების ბანკის პირველი პროექტია, რომელიც სოფლის განვითარების სექტორში კავკასიის რეგიონში განხორციელდება. პროექტის განხორციელების შედეგად, უზრუნველყოფილი იქნება წყლის ხელმისაწვდომობა ადგილობრივი ფერმერებისთვის; ასევე, წყლის რესურსების მდგრადი მართვა”, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ სიტყვით გამოსვლისას ყურადღება გაამახვილა კლიმატის ცვლილების მიმართულებით საქართველოს მიერ გადადგმულ ნაბიჯებზე, მათ შორის, ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილისა და კლიმატის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროგრესზე, საქართველოს გრძელვადიანი დაბალემისიიანი განვითარების სტრატეგიასა და ადაპტაციის გეგმაზე, რომელიც განვითარების პროცესშია, აგრეთვე წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვის სისტემის დასანერგად მიმდინარე რეფორმაზე.
ღონისძიებას აზიის განვითარების ბანკის ცენტრალური და დასავლეთ აზიის დეპარტამენტის გენერალური დირექტორი, სოფლის მეურნეობის, სურსათის, ბუნებისა და სოფლის განვითარების ხელმძღვანელი, სექტორალური დირექტორი, მსოფლიოს სასურსათო პროგრამის პოლიტიკისა და პროგრამის განყოფილების, სურსათის სისტემებისა და მდგრადობის სამსახურის დირექტორი ესწრებოდნენ.

The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia participated in the Asian Development Bank event in Dubai.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili, participated in the Asian Development Bank event held within the framework of the United Nations Climate Change Conference (COP 28).
The event was dedicated to sustainable development in the agriculture, food, and natural resources sector.
In her remarks, Mrs. Nino Tandilashvili focused on the Asian Development Bank's climate-smart irrigation development project, which aims to support the modernization of agricultural irrigation systems and institutional reforms in Georgia.
"The mentioned project is the first project of the Asian Development Bank, which will be implemented in the rural development sector in the Caucasus region. The project will ensure local farmers’ access to water and sustainable management of water resources ", Mrs. Nino Tandilashvili stated.
In her speech, the First Deputy Minister emphasized Georgia's climate change efforts, including the progress of implementing the Nationally Determined Contribution and Climate Action Plan,  long-term low-emission development strategy and adaptation plan of Georgia, which is currently being developed, and the ongoing reform on the adoption of the integrated water resources management system.
The Director General of the Central and West Asia Department of the Asian Development Bank, the Head of Agriculture, Food, Nature, and Rural Development, the Sectoral Director, and the Director of the World Food Program Policy and Program Division, Food Systems and Sustainability Service, attended the meeting.