პუბლიკაციის „საქართველოს სოფლის მეურნეობა: ტრანსფორმაცია და ბოლო ათწლეულის განვითარების ტენდენციები“ პრეზენტაციას ოთარ შამუგია დაესწრო
საქართველოს პარლამენტში, აგრარულ საკითხთა კომიტეტის ორგანიზებით, პუბლიკაციის „საქართველოს სოფლის მეურნეობა: ტრანსფორმაცია და ბოლო ათწლეულის განვითარების ტენდენციები“ პრეზენტაცია გაიმართა.
პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოვიდნენ პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია და ევროკავშირის ელჩი საქართველოში პაველ კაჩინსკი.
პუბლიკაცია საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის ინიციატივით მომზადდა და ის დამსწრე საზოგადოებას კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნინო წილოსანმა წარუდგინა.
მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, სიტყვით გამოსვლისას, სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ბოლო 10 წლის განმავლობაში მიღწეულ შედეგებზე ისაუბრა. მინისტრმა აღნიშნა, რომ დარგის განვითარების სახელმწიფო პოლიტიკის შედეგად, სოფლის მეურნეობის სექტორში როგორც წარმოების, ასევე ექსპორტის მზარდი ტენდენცია ყოველწლიურად ნარჩუნდება. სახელმწიფო ფერმერების მხარდაჭერას აგრძელებს და მათი საჭიროებებიდან გამომდინარე ახორციელებს ცვლილებებს, როგორც უკვე მიმდინარე პროექტებში, ასევე, გეგმავს ახალ აქტივობებს. „საქართველოს სოფლის მეურნეობა: ტრანსფორმაცია და ბოლო ათწლეულის განვითარების ტენდენციები“ მნიშვნელოვანი დოკუმენტია, სადაც განხილულია ის ცვლილებები, რაც განხორციელდა სოფლის განვითარების მიმართულებით. 2012 წლის შემდეგ, სოფლის მეურნეობის განვითარება ხელისუფლების ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს. ამ 10 წლის განმავლობაში ხდებოდა შესაბამისი საბიუჯეტო რესურსების მობილიზება სექტორის განვითარებისთვის. 2012-13 წლიდან, ფერმერების მხარდასაჭერად დავიწყეთ მნიშვნელოვანი პროგრამები. დღეს 15-მდე ასეთი პროგრამა ხორციელდება. მომზადებულ პუბლიკაციაში კარგად არის განხილული თუ რა შედეგები მოგვცა ამ პროგრამებმა, ასევე იმ საკანონმდებლო ცვლილებებმა, რომელიც ამ პერიოდის განმავლობაში იქნა განხორციელებული. ხაზგასასმელია ევროკავშირთან ინტეგრაციის ნაწილში ჩვენი რეფორმები, საკანონმდებლო დაახლოება, სადაც სერიოზული პროგრესი გვაქვს. რა თქმა უნდა, პროცესი და წინსვლა გაგრძელდება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის ინიციატივით შემუშავებულ პუბლიკაციაში შეჯამებული და გაანალიზებულია სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარების ტენდენციები ბოლო 10 წლის განმავლობაში. მიმოხილულია 2012-2022 წლებში განხორციელებული როგორც სამართლებრივი, ისე ეკონომიკური და ინსტიტუციური პროცესები, აგრარულ სექტორში მიღწეული შედეგები და არსებული გამოწვევები.
პუბლიკაციის პრეზენტაციას საკანონმდებლო, სამთავრობო სტრუქტურების, შესაბამისი მიმართულების არასამთავრობო ორგანიზაციების, ასოციაციების და სამეცნიერო წრეების წევრები, დიპლომატური კორპუსის წარმომადგენლები და დარგის სპეციალისტები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia attends the Presentation of the Publication "Georgian Agriculture Sector: Transformation and Last Decade’s Development Trends ".
The Parliament of Georgia hosted the presentation of the publication "Georgian Agriculture Sector: Transformation and Last Decade’s Development Trends ", which was organized by the Agrarian Issues Committee.
The Charman of the Parliament, Mr. Shalva Papuashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, and Ambassador of the European Union to Georgia, Mr. Pavel Kaczynski, made remarks at the presentation.
The Chair of the Committee, Mrs. Nino Tsilosani, presented the publication to the audience, prepared at the initiative of the Agrarian Affairs Committee of the Parliament of Georgia.
In his remarks, Mr. Shamugia spoke about the results achieved in the agricultural field in the last ten years.
According to the Minister, the growing trend of production and export in the agricultural sector is maintained annually as a result of the state agricultural policy. The state continues to assist farmers and, based on their needs, makes improvements to existing initiatives and plans new ones.
"Georgian Agriculture Sector: Transformation and Last Decade’s Development Trends " is an important document that discusses the changes made in rural development. Since 2012, agricultural development has been one of the top priorities for the Government. During these ten years, appropriate budgetary resources were mobilized for developing the sector. Since 2012-13, we have launched significant programs to support farmers.
Today, up to 15 such programs are being implemented in the country. The publication thoroughly discusses the outcomes of these programs and legislative amendments adopted during this period.
We should emphasize the reforms made towards integration with the European Union and legislative convergence, where we have made serious progress, and obviously, this process and progress will continue," said Minister Shamugia.
Development trends in the agricultural sector over the last ten years have been summarized and analyzed in the publication developed at the initiative of the  Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia. The mentioned publication reviews legal, economic, and institutional processes implemented in 2012-2022, the results achieved in the agrarian sector, and the existing challenges.
The representatives of the legislative, governmental structures, relevant non-governmental organizations, associations, and scientific circles attended the event.