ოთარ შამუგია: „გურიაში, დაახლოებით, 15 ათას ჰექტარ ფართობზე ეროვნული პარკი დაარსდება“
დღეს გამართული მთავრობის სხდომის შემდეგ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, მედიის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე, გურიის რეგიონში, ჩოხატაურისა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე ახალი დაცული ტერიტორიის - გურიის ეროვნული პარკის შექმნის მნიშვნელობაზე გააკეთა კომენტარი.
„დაცული ტერიტორიების განვითარება ჩვენთვის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. ბოლო 10 წლის განმავლობაში, ორჯერ გავზარდეთ დაცული ტერიტორიების ფართობი; მნიშვნელოვანია, რომ ამ პროცესს ვაგრძელებთ. მიმდინარეობს კვლევები სხვა რეგიონებში დაცული ტერიტორიების შექმნასთან მიმართებაში; აქტიურად ვიმუშავეთ ადგილობრივ მოსახლეობასთან. გვქონდა საჯარო განხილვები ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებში. შემუშავებული პროექტის მიხედვით, გურიაში დაარსდება ეროვნული პარკი, დაახლოებით, 15 ათას ჰექტარ ფართობზე. ამ ფართობის დიდი ნაწილი მოიცავს ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტს, დაახლოებით 13 ათასი ჰექტარი და დაახლოებით 2 ათასი ჰექტარი - ოზურგეთის მუნიციპალიტეტს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ გურიის ეროვნული პარკის შექმნა, ერთის მხრივ, მნიშვნელოვანია ადგილობრივი ბიომრავალფეროვნების დაცვის კუთხით, ხოლო, მეორე მხრივ, ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებისთვის, ეკოტურისტული მიმართულებებით სხვადასხვა საქმიანობაში მოსახლეობის ჩართვის კუთხით.

Otar Shamugia: " A National Park will be built on around 15,000 hectares in the Guria region".
Following today's government session, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, spoke with media representatives about the importance of establishing a new protected area - Guria National Park - on the territory of Chokhatauri and Ozurgeti municipalities in the Guria region.
"The development of protected areas is one of the priority directions for us. In the last 10 years, we have doubled the area of protected areas; It is important that we continue this process. Studies are being conducted in various regions regarding establishing protected areas; we actively worked with the local community. We had public hearings in local municipalities. According to the project, a national park will be constructed on around 15 thousand hectares of land in Guria. A significant part of this territory is comprised by the municipality of Chokhatauri, which covers approximately 13 thousand hectares, and the municipality of Ozurgeti, which covers around 2 thousand hectares", said Mr. Otar Shamugia.
According to the Minister, the creation of the Guria National Park is crucial for both the protection of local biodiversity and the improvement of the socio-economic conditions of the local population by involving the population in various ecotourism activities.