წყლის რესურსების მართვის ახალი კანონის საკითხები ქალაქ თელავში გამართულ ფორუმზე განიხილეს
კახეთის რეგიონის მუნიციპალიტეტების ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების, ბიზნესისა და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებმა წყლის რესურსების მართვის ახალი კანონის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიიღეს.
ფორუმს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე სალომე ქურასბედიანი და კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი ესწრებოდნენ.
„კლიმატური ცვლილებების ფონზე, წყლის რესურსების მართვას და ამ მიმართულებით რეფორმის გატარებას ქვეყნისთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. წყლის რესურსების მართვის შესახებ კანონი გასულ წელს იქნა მიღებული და 2026 წლიდან შევა ძალაში. შესაბამისად, სახელმწიფოს ამ მიმართულებით ძალიან მნიშვნელოვანი სამუშაოები აქვს განსახორციელებელი. ეს არის ერთ-ერთი პირველი კანონი, რომელიც ითვალისწინებს მუნიციპალიტეტების დონეზე ადგილობრივი ხელისუფლების ჩართულობას გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში, რადგან ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ყველაზე უკეთ იცის, რა პრობლემებია რეგიონში. მუნიციპალიტეტების როლი არის ფუნდამენტური და ძალიან მნიშვნელოვანი“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
ფორუმი აშშ-ის განვითარების სააგენტოს (USAID) ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის და არასამთავრობო ორგანიზაციის „გარემო და განვითარება“ ერთობლივი პროექტის „წყლის რესურსების მართვის შესახებ კანონის მოთხოვნების განხორციელების და ინფორმირებულობის ხელშეწყობა საქართველოს მუნიციპალიტეტებში“ ფარგლებში გაიმართა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პარლამენტმა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ შემუშავებული წყლის რესურსების მართვის შესახებ ახალი კანონი 2023 წელს დაამტკიცა. კანონი წყლის რესურსების სფეროში მნიშვნელოვან ცვლილებებს ითვალისწინებს. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვის და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი ადგილობრივი თვითმმართველობებისთვის ახალი კანონის დეტალურად გაცნობის მიმართულებით აქტიურად მუშაობს.

The New Law on ''Water Resources Management'' was discussed at the forum in Telavi.
During the forum, the representatives of local self-government, businesses, and non-governmental sectors of different municipalities of the Kakheti region acquired comprehensive information about the new Law on ''Water Resources Management''.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, Deputy Chair of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Mrs. Salome Kurasbediani, and Mr. Giorgi Aladashvili, State Representative in Kakheti region, attended the forum.
"In the background of climate change, the water resources management, as well as implementing reforms in the mentioned area, is of utmost importance for the country. The Law on ''Water Resources Management'' was adopted last year and will enter into force in 2026. Therefore, the state needs to take crucial actions in the respective area.  Moreover, this is one of the first laws that envisage the involvement of local authorities in the decision-making process at the municipality level since local officials are well acquainted with the problems in the region. The role of municipalities is fundamental and significant in the mentioned process", said Mrs. Nino Tandilashvili.
The forum was held within the framework of the project – “Implementation of the Law on the Water Resources Management and Promotion of Awareness in the Municipalities of Georgia”, which is implemented jointly with the support of the United States Agency for International Development (USAID) Economic Governance Program and the NGO “Environment and Development”.
In 2023, the Parliament of Georgia adopted the new law on ''Water Resources Management'' -developed by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The new law envisages significant changes in the field of water resources. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture and Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia are actively working on providing local governments with detailed information on the new law.