ოთარ შამუგია ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) 100 წლის საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებულ მინისტერიალზე სიტყვით გამოვიდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია იტალიის რესპუბლიკაში, ქალაქ ბრეშაში, ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) მიერ გამართულ მინისტერიალში მონაწილეობდა. ღონისძიებას 40-მდე ქვეყნის მინისტრები და მაღალი თანამდებობის პირები ესწრებოდნენ.
„მინისტერიალში, რომელსაც იტალია მასპინძლობს, საქართველო ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსით მონაწილეობს. მინდა სიამაყით აღვნიშნო, რომ  კანდიდატის სტატუსი არის ჩვენი ქვეყნის ღირსეული წარმატება. ჩვენი უმთავრესი პოლიტიკური მიზანია ევროკავშირის სრულფასოვანი წევრობა. დარწმუნებული ვარ, ამ მიზანს აუცილებლად მივაღწევთ ჩვენი და ჩვენი მომავალი თაობების საკეთილდღეოდ“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ სიტყვით გამოსვლისას.
მინისტრმა საქართველოში მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განსაკუთრებულ მნიშვნელობაზე და განვითარების პოლიტიკაზე ისაუბრა.
„ჩვენ მევენახეობა-მეღვინეობის 8 000 წლიანი უწყვეტი ისტორია გვაქვს. მევენახეობა-მეღვინეობა ჩვენი ეკონომიკის ერთ-ერთი წამყვანი დარგია. სახელმწიფოს მხრიდან უკანასკნელ წლებში განხორციელებულმა სწორმა პოლიტიკამ დარგი მნიშვნელოვნად გააძლიერა: გაშენდა ახალი ვენახები და დღეისთვის ის 50 ათას ჰექტარს აღწევს; შეიქმნა ახალი საწარმოები და მათი რაოდენობა 2700-მდეა; განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ქართული ღვინის ხარისხს. მაღალი ხარისხი და გამორჩეული საგემოვნო თვისებები ჩვენი ღვინის მთავარ სავიზიტო ბარათად მიგვაჩნია. მსოფლიოს 70-მდე ქვეყანაში ყოველწლიურად, საშუალოდ, 100 მლნ ლიტრამდე ქართული ხარისხიანი ღვინო გადის, რომელიც სულ უფრო მეტად პოპულარული ხდება და რომელზეც მოთხოვნა სულ უფრო მზარდია“, - განაცხადა მინისტრმა.
როგორც ოთარ შამუგიამ აღნიშნა, მინისტერიალი კარგი შესაძლებლობაა მევენახეობა-მეღვინეობის კუთხით არსებული გამოწვევების გადაჭრის ხედვების და გზების გასაზიარებლად.
2024 წელს ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაცია დაარსების 100 წლის იუბილეს სხვადასხვა ღონისძიებით აღნიშნავს, რომელთა შორისაა მინისტერიალი, რომელიც OIV-ის ორგანიზებით პირველად გაიმართა. ღვინის მწარმოებელი ქვეყნების წარმომადგენლები ერთად მსჯელობდნენ მევენახეობა-მეღვინეობის სექტორის პრიორიტეტებზე, მათ შორის, მდგრადი წარმოების პრაქტიკების დანერგვაზე, სანერგე მასალის გენეტიკური მრავალფეროვნებასა და კლიმატის ცვლილებების გავლენაზე ხარისხიანი პროდუქციის წარმოებისას. ღვინის მწარმოებელი ქვეყნებისთვის მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება ახალი საბაზრო შესაძლებლობების კვლევა და ანალიზი, მოთხოვნასა და მიწოდებას შორის ბალანსი და, რა თქმა უნდა, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ღვინის ღირებულებებისა და მისი ტრადიციების შესახებ, რამაც უნდა უზრუნველყოს ხარისხიან ღვინოზე უწყვეტი მოთხოვნა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს თანამშრომლობა ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციასთან (OIV), რაც  რამდენიმე ათეულ წელს ითვლის,  განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია. OIV-ის მევენახეობა-მეღვინეობის საერთაშორისო ფორუმს საქართველომ ორჯერ უმასპინძლა - 1962 წელს 33-ე საერთაშორისო კონგრესს და 2010 წელს OIV-ს მე-8 გენერალურ ასამბლეას. OIV-ის სპეციალური ღვინოების ჩამონათვალში 8 ქართული ღვინო შედის.
იტალიის რესპუბლიკაში გამართულ მინისტერიალს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და ქალაქ მილანში საქართველოს გენერალური კონსული ნატალია კორძაია ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia delivers remarks at the Ministerial meeting commemorating the International Organization of Vine and Wine's (OIV) 100th Anniversary.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, participated in the Ministerial meeting held by the International Organization of Vine and Wine (OIV) in Brescia, Republic of Italy. Ministers and high-ranking officials from 40 countries attended the event.
" Georgia participates in the Ministerial meeting in Italy as a candidate for EU membership. I would emphasize with pride that the candidate status is a worthy accomplishment for our country. Our primary political goal is to achieve full membership in the European Union, and I am confident that we will undoubtedly achieve this goal for the benefit of ourselves and future generations", said Mr. Otar Shamugia in his speech.
The Minister underlined the importance of viticulture and winemaking in Georgia and spoke extensively about the winemaking development policy.
"We have 8,000 years of continuous history of viticulture and winemaking. Viticulture and winemaking are one of the leading branches of our economy. The right policy implemented by the state in recent years has significantly strengthened the sector: new vineyards have been planted-currently reaching 50 thousand hectares. Up to 2700 new enterprises have been established. We pay special attention to the quality of Georgian wine and consider high quality and distinctive taste qualities as the main calling card for our wine. Every year, on average, 100 million liters of quality Georgian wine is exported to 70 countries worldwide, which is becoming increasingly popular and in high demand," said the Minister.
As stated by Mr. Shamugia, the Ministerial provides a good opportunity to share visions and ways to overcome the challenges in the viticulture sector.
In 2024, the International Organization of Vine and Wine celebrates its 100th Anniversary with various events, including the Ministerial which was organized for the first time by the OIV. Representatives of wine-producing countries jointly addressed the top priorities of the viticulture sector, including adopting sustainable production practices, genetic diversity of planting material, and the impact of climate change on producing quality products.
Research and analysis of new market prospects, the balance between demand and supply, and undoubtedly, raising public awareness of wine values and its traditions, which should ensure continuous demand for quality wine, remain a significant challenge for wine-producing countries.
The enduring partnership of Georgia with the International Organization of Vine and Wine (OIV), spanning several decades, is vitally important.
Notably, Georgia has hosted the OIV International Vineyard-Winemaking Forum twice – in 1962 for the 33rd International Congress and in 2010 for the 8th General Assembly of OIV. Eight Georgian wines are included in the esteemed list of wines of OIV.
The Chairman of the National Wine Agency, Mr. Levan Mekhuzla, and the Consulate General of Georgia in Milan, Mrs. Natalia Kordzaia, accompanied the Minister of Environmental Protection and Agriculture at the Ministerial meeting in the Republic of Italy.