„ქართული ზეთისხილის“ რთველი კახეთში
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სოფელ საქობოში, კომპანიაში „ქართული ზეთისხილი" ზეთისხილის მოსავლის აღების და გადამუშავების საწარმოო პროცესს გაეცნო.
საქობოში ზეთისხილის პლანტაციები 300 ჰექტარ ფართობზე 7 წლის წინ გაშენდა, ზეთისხილის გადამმუშავებელი ქარხანა კი, 2016 წელს, ჰოლანდიურ–თურქული ინვესტიციით და „სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამმუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსების“ პროექტით შეიქმნა.
„ბოლო 5-6 წლის განმავლობაში, ათეულობით წარმატებული საწარმო შეიქმნა სახელმწიფო მიზნობრივი პროგრამების ფარგლებში. ჩვენ ახლა სწორედ ასეთ საწარმოში ვიმყოფებით, სადაც ღირებულებათა ჯაჭვის უწყვეტი ციკლი მიმდინარეობს. იწარმოება როგორც ზეთისხილის პირველადი პროდუქცია, ასევე, ხდება ზეთისხილის გადამუშავება, რომელიც დიდი პოპულარობით სარგებლობს როგორც ადგილობრივ, ასევე უცხოურ ბაზრებზე“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
პროექტი, რომლის საერთო საინვესტიციო ღირებულება დაახლოებით 5 მილიონი ლარია, ბიზნესმენმა გიორგი სვანიძემ განახორციელა.
ზეთისხილის საწარმო თანამედროვე ტექნოლოგიებითაა აღჭურვილი, რაც უმაღლესი ხარისხის კონკურენტუნარიანი ქართული პროდუქციის წარმოების საშუალებას იძლევა.
ცივი გამოხდის მეთოდით მიღებული ზეითუნის ზეთი და საპონი - კომპანიის ძირითად პროდუქციას წარმოადგენს, რომელიც წარმოდგენილია ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზარზე.
ზეთისხილის რთველში ადგილობრივი თვითმმართველობისა და საქართველოში თურქეთის საელჩოს წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.

Georgian Olive Harvest is underway in Kakheti Region
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Yuri Nozadze attended the olive harvest in village Sakobo, Sighnaghi Municipality and got acquainted with the olive processing and manufacturing process.
Seven years ago, olive plantations were planted on 300 hectares of land, in village Sokobo. In 2016, olive processing plant was created through Dutch-Turkish investments implemented  under the frame of the "Co-financing of Agricultural Processing and Storage Enterprises’’.
"In the last 5-6 years, dozens of successful enterprises have been established within the state support programs targeted at agricultural development. The value chain refering to the full lifecycle of a product/process is underway in the enterprise, which produces primary and processed products -popular both in local and foreign markets "-said Yuri Nozadze.
The project with the total investment cost amounting to 5 million GEL was implemented by the businessman, Giorgi Svanidze.
Advanced technologies and modern standards introduced in the olive enterprise enable to produce competitive and high quality Georgian products.
The olive oil and soap extracted by means of a cold distillation technique are regarded as main products produced by the company, which are represented on the local and international market.
The representatives of the Turkish embassy in Georgia along with the local self-government attended the olive harvest and took part in the olive picking process.