საქართველოში ნარინჯისფერი რთველი აქტიურ ფაზაში შედის
21 ნოემბრის მონაცემებით, მანდარინის ექსპორტმა 3,069 ტონა შეადგინა. გასულ წელს, ამავე პერიოდში ექსპორტირებული იყო 911 ტონა.
წლევანდელი მოსავალი ერთ-ერთი საუკეთესოა, რაც ექსპორტის მეტ შესაძლებლობას იძლევა. ძირითად საექსპორტო ქვეყნებად კვლავ რჩება რუსეთი (1,645.5 ტ) და უკრაინა (1,137.2 ტ), ასევე ლატვია (39.9 ტ), სომხეთი (210.3 ტ), ყირგიზეთი (20.9 ტ), ყაზახეთი (15.0 ტ).
მანდარინზე საბითუმო ფასი 0.50-დან 0.80 ლარამდეა.
საჭირო ინფორმაციის ოპერატიულად მისაღებად, ფუნქციონირებს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინსიტროს ცხელი ხაზიც (1501).
25 ნოემბრიდან დაიწყება არასტანდარტული მანდარინის სუბსიდირების პროგრამა. აჭარის მთავრობის გადაწყვეტილებით, სამრეწველო გადამუშავების (არასტანდარტულ) 1 კგ სამრეწველო მანდარინზე 10 თეთრიანი თანადაფინანსება იქნება.

According to the data of November 21, tangerine export amounted to 3,069 tons, however, the export of tangerine amounted to 911 tons in the same period of the previous year. This year we enjoy an abundant harvest, which gives us more opportunities to increase citrus export to other countries. Russia, Armenia, Ukraine and Kazakhstan are remained as major markets for our production. The wholesale price on tangerines fluctuates from 0.50 to 0.80 GEL.
The hot line of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (1501) is operated in the center, where all intereseted persons can get the necessary information. Non-standard and poor quality tangerines subsidize program will be launched from November 25. Under the decision of the Government of Adjara, one kg of non-standard poor quality tangerines will get 10 tetri subsidy from state.