ფილმის „საქართველო - ღვინის სამშობლო“ პრემიერა
სამეცნიერო-მხატვრულ დოკუმენტური ფილმის „საქართველო-ღვინის სამშობლო“ პრემიერა გაიმართა, რომელსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრი მამუკა ბახტაძე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, მთავრობისა და პარლამენტის წევრები, სამეცნიერო და კულტურის სფეროს წარმომადგენლები დაესწრნენ.
ფილმი საერთაშორისო სამეცნიერო კვლევას ეძღვნება, რომელმაც ისტორიული აღმოჩენა გააკეთა და მეცნიერულად დაასაბუთა, რომ სწორედ საქართველოა ღვინის სამშობლო და 8000 წლის წინ ჩვენს ქვეყანაში დაიწყო ღვინის პირველი წარმოება, რაც უწყვეტად გაგრძელდა თანამედროვეობამდე.
ფილმი ასევე მოგვითხრობს სამეცნიერო პროექტის „ქართული ვაზისა და ღვინის კულტურის კვლევის“ სახელმწიფო პროექტისა და მის ფარგლებში, 2017 წელს, ბორდოში Cité des Civilisations Du Vin-ში გამართული გამოფენის შესახებ. ბორდოში, ღვინის ცივილიზაციათა ცენტრში გამართული ეს გამოფენა, რომელიც 3 თვეს გრძელდებოდა და რომელმაც ათობით ათასი მნახველის უდიდესი ინტერესი დაიმსახურა იყო უდიდესი წინგადადგმული ნაბიჯი ჩვენი ქვეყნის, მისი კულტურის, ისტორიის და ღვინის წარმოების, როგორც ჩვენი იდენტობის ნაწილის მსოფლიოსთვის ჩვენების გზაზე.
პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელია მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი დავით ლორთქიფანიძე, ხოლო კოორდინატორი - ღვინის ეროვნული სააგენტოს მეცნიერი, საქართველოს მევენახეობის დარგის პროფესორი, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორი დავით მაღრაძე.
სამეცნიერო-დოკუმენტური ფილმი გადაღებულია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ  ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და  საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების სააგენტოს „საქპატენტის“ მხარდაჭერით. ორმოცწუთიანი ფილმის  რეჟისორია ალექსანდრე გაბუნია.  გადაღებები სხვადასხვა დროს საქართველოსა და  აშშ-ში, ასევე იტალიასა და საფრანგეთში მიმდინარეობდა. ფილმი დაღებულია სტუდია „სინემანი ფილმს“-ის ბაზაზე. მხატვრულ-დოკუმენტური ფილმი 2019 წლიდან წარდგენილი იქნება სხვადასხვა ქვეყნის თემატურ ფესტივალებზე.

Movie Premiere "Georgia – Homeland of Wine"
The Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili, Members of Georgian Government and Parliament, representatives of scientific and cultural field attended the premiere of the scientific documentary movie "Georgia- Homeland of Wine".
➡ The film is dedicated to the international scientific research, under which the groundbreaking discovery was made, announcing, that Georgia is the cradle of wine. It should be mentioned, that, the oldest evidence of winemaking was found 8000 years ago and since then wine making is continued up to this time in Georgia. The film includes important information about scientific project "Georgian Vine and Wine Culture Research" and exhibition ‘’La Cité du Vin’’ , which was held in Bordeaux in 2017.
The center of Wine Civilization the ‘’Cité des Civilisations Du Vin’’ Bordeaux, France hosted the exhibition "Georgia-Cradle of Wine”, which lasted for 3 monthes and attracted a record number of visitors. The exhibition is a step forward, considering wine culture, traditions and history of our country. Therefore, in a global context, Georgian wine might be ranked as the most important part of our identity around the world.
The scientific director of the project is the correspondent of the Georgian National Academy of Sciences David Lortkipanidze, coordinator - the scientist of the National Wine Agency, Professor of Georgian Viticulture, academic doctor of agricultural sciences -  Davit Maghradze.
The documentary movie was filmed with the support of the National Wine Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and National Intellectual Property Center of Georgia ‘’Sakpatenti’’.
The movie runs for forty minutes and is directed by Alexander Gabunia. The filming took place in different times and multiple locations including Georgia and the United States, Italy and France. The film was produced at the studio "Sinemani Film". From 2019, the documentary movie will be presented in different festivals of many countries across the world.