ლევან დავითაშვილი დაბა თიანეთში ფერმერებს შეხვდა
დაბა თიანეთში ფერმერებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, რეგიონული განვითარების საკითხებში პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი სოზარ სუბარი, მცხეთა-მთიანეთის სახელმწიფო რწმუნებული შალვა კერესელიძე და ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები შეხვდნენ.
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანი და სასარგებლოა რეგულარული კომუნიკაცია მოსახლეობასთან, რათა არსებული პროგრამები, რომელიც სოფლის განვითარებას უკავშირდება დაიხვეწოს და უფრო მეტად ადაპტირებული იყოს იმ საჭიროებებზე, რომელიც მოსახლეობას აქვს. ასევე, ბევრი საკითხია გარემოსდაცვითი მიმართულებით, ტყესთან დაკავშირებით, რომელიც მოსახლეობას აინტერესებს. მოსახლეობის ინტერესებიდან გამომდინარე, რეგიონებში შეხვედრებს ჩვენ მომავალშიც გავაგრძელებთ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ფერმერებთან გამართულ შეხვედრაზე მინისტრმა ვრცლად ისაუბრა სოფლის მეურნეობისა და გარემოსდაცვითი მიმართულებებით მიმდინარე პროექტებზე. ლევან დავითაშვილმა ყურადღება პროექტში „დანერგე მომავალი“ განხორციელებულ ცვლილებებზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ ბაღების თანადაფინანსების კომპონენტს დაემატა ახალი ქვეკომპონენტი - „კენკროვანი კულტურები“, რომელიც ითვალისწინებს  ლურჯი მოცვის, მაყვლის და ჟოლოს ინტენსიური ბაღების გაშენების დაფინანსებას.
ლევან დავითაშვილმა „მაღალმთიან რეგიონებში სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სათიბ-საძოვრების რაციონალური გამოყენების“ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში თიანეთის მუნიციპალიტეტში  მოქმედ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს „ყვარის მთა“  90 % -იანი თანადაფინანსებით სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა გადასცა. კოოპერატივი 2016 წელს შეიქმნა და მასში 19 მეპაიეა გაერთიანებული.
„ვიმსჯელეთ მოსახლეობისთვის აქტუალურ საკითხებზე, მათი უმეტესობა დღეს ადგილზე იქნა გადაწყვეტილი, ხოლო დანარჩენ ნაწილზე გრძელდება მუშაობა და ვფიქრობ, რომ უახლოეს პერიოდში ეს საკითხებიც გადაიჭრება“, - განაცხადა შალვა კერესელიძემ.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს მეცხოველეობის განვითარების ხელშეწყობის, საძოვრებისა და გადასარეკი ტრასების მოწესრიგების, დაცული ტერიტორიების გაფართოების, მუნიციპალიტეტების სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკით აღჭურვის, რეგიონში პროფესიული განათლების ხელშეწყობის, მელიორაციის და სხვა საკითხები.
რეგიონული შეხვედრა მცხეთა-მთიანეთის სახელმწიფო რწმუნებულის ადმინისტრაციის ორგანიზებითა და თიანეთის მუნიციპალიტეტის მერიის ხელშეწყობით ჩატარდა.

Levan Davitashvili met with farmers in Tianeti
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Levan Davitashvili, the Prime Minister's Advisor for Regional Development Issues, Sozar Subari, Mtskheta-Mtianeti State Representative Shalva Kereselidze and other representatives of the central and local government met with farmers in Tianeti.
"It is very important and useful for us to communicate with local population, to further develop and improve rural development programs to meet the needs of the local residents. Local residents express interest in a number of environmental issues, including forests. Due to the interests of the population, we will continue our meetings in the regions " stated Levan Davitashvili.
At the meeting, Minister gave a detailed account of ongoing agricultural and environmental projects. Levan Davitashvili stressed changes implemented in the project ‘’Plant the Future’’ and noted, that the new sub-component "berry crops", which envisages financing of blueberries, blackberry and raspberry intensive gardens, was added to the component of co-financing perennial gardens.
Under the frame of the state Program on Rational Use of the State-owned Grasslands in the Highland Regions" Levan Davitashvili delivered agricultural equipment for 90% co-financing to the agriculture cooperative "Khvari Mta" in Tianeti municipality. The cooperative was created in 2016 and includes 19 shareholders.
"We discussed issues which are very important for local population, hopefully we have already dealt with most of them and we work to handle the rest part in the nearest future" said Shalva Kereselidze.
The sides also discussed issues related to the promotion of livestock development, regulation of pasture and truck routes, extension of protected areas, to deliver farming equipment  to the municipalities, support vocational education, melioration etc.
The regional meeting was organized by the administration of the Mtskheta-Mtianeti state trustees and with the support of  Tianeti municipality.