აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის საქართველოს წარმატებულ გამოცდილებას საერთაშორისო კონფერენციაზე განიხილავენ
სურსათის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, თბილისში საერთაშორისო კონფერენცია  მიმდინარეობს. კონფერენციაში მსოფლიოს  26 ქვეყნიდან - ევროპიდან, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, აზიიდან  და ოკეანეთის ქვეყნებიდან ჩამოსული    მეცნიერები, ასევე, ქართული სამეცნიერო წრეების, დარგობრივი გაერთიანებების წარმომადგენლები და სახელმწიფო რწმუნებულები მონაწილეობენ.
კონფერენციაზე აზიურ ფაროსანასთან  ბრძოლის  საქართველოს წარმატებულ გამოცდილებას და მავნებლის წინააღმდეგ გატარებულ ღონისძიებებსა და მეთოდებს განიხილავენ. კონფერენციის ფარგლებში შემუშავდება სტრატეგიული დოკუმენტი, რომელსაც რომში გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის ფიტოსანიტარიული ზომების  კომისიის სხდომაზე განიხილავენ.
საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა მიმართა. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აზიური ფაროსანა საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა და  მავნებლის საწინააღმდეგო ღონისძიებებში სახელმწიფო აქტიურად არის ჩართული.
„მავნებელთან ბრძოლაში დაგვიგროვდა მნიშვნელოვანი გამოცდილება. დღევანდელ კონფერენციას ესწრებიან სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები 26 ქვეყნიდან, რომლებიც საქართველოში არსებული გამოცდილებით ინტერესდებიან. ჩვენი გამოცდილების გაზიარება  სასარგებლო იქნება მათთვის ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებების დაგეგმვის დროს. იმედი მაქვს, რომ ამ საერთაშორისო თანამშრომლობის შედეგად, ჩვენ შევძლებთ  აზიური ფაროსანას, როგორც გამოწვევის, გლობალურად დაძლევას“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
კონფერენციაზე სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ წარმოდგენილი იყო ინფორმაცია დასავლეთ საქართველოში აზიურის ფაროსანას წინააღმდეგ გატარებული და დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ და, ასევე, ის წარმატებული გამოცდილება, რომელიც საქართველოს მავნებელთან ბრძოლის  პროცესში გააჩნია.
2018 წელს, სამეგრელოს, გურიის, იმერეთის რეგიონებსა და აჭარაში, აზიური ფაროსანას საწინააღმდეგოდ, 27 მუნიციპალიტეტის 523 სოფელში დამუშავებულია 790 000 ჰექტრამდე ფართობი.
მავნებელთან ბრძოლის 2019 წლის პროგრამა მსოფლიოს და ქართველი წამყვანი მეცნიერების რეკომენდაციებს და 2017-2018 წლებში გატარებული ღონისძიებების შედეგად მიღებულ გამოცდილებას ეფუძნება. პროგრამის მიზანია სასოფლო-სამეურნეო კულტურების დაცვა, მოსავლის დანაკარგებისა და ეკონომიკური ზარალის შემცირება.

Successful experience accumulated by Georgia in the fight against the Asian Stink Bug to discuss at the International Conference
The scientists from 26 countries around the world- Europe, USA, Asia, the Pacific, as well as representatives of Georgian scientific circles, sectoral unions and state trustees are attending the International Conference, which is organized by the National Food Agency in Tbilisi.
The sides discuss successful experience gained by Georgia in the fight against the Asian Stink Bug and measures taken in this regard. The strategic document will be developed under the frame of the conference, which will be further discussed at the session with the United Nations Food and Agriculture Organization Commission on Phytosanitary Measures in Rome.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili addressed the participants of the International Conference and stated, that Asian Stink Bug is a significant challenge faced by the agricultural sector in Georgia and Georgian Government is actively implementing measures to combat the invasive pest.
"We have gained an important experience, while fighting against the invasive pest. Today's conference embraces representatives of scientific circles from 26 countries who are interested in Georgia’s experience. Thereby, sharing our experiences will be useful for them, especially in the decision making and planning processes. I hope that as a result of international cooperation, we will be able to overcome the challenge related to the brown marmorated stink bug not only at the local but at the national level as well." - said Levan Davitashvili.
At the conference, the representatives of the National Food Agency presented measures planned and implemented against the Asian stink bug in west part of Georgia  and drew their attention to the successful experience gained by Georgia over the last few years.
In 2018, chemical treatment activities against the invasive pest are taken on 790 000 hectares in 523 villages of 27 municipalities in Samegrelo, Guria, Imereti and Adjara regions.
The 2019 program for fighting against the invasive pest is based on the recommendations developed by the world and Georgian leading scientists and experience accumulated in 2017-2018. The program aims to protect agricultural crops and ultimately to reduce crop damage and economic losses caused by invasive pests.