აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართულ ფერმერებს სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალი აუნაზღაურდებათ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი კახეთისა და შიდა ქართლის რეგიონების გუბერნატორებს, საქართველოს სადაზღვევო  და საბანკო ასოციაციების თავმჯდომარეებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მიმდინარე წლის მაისში, კახეთისა  და შიდა ქართლის რეგიონებში  მომხდარი სტიქიური მოვლენების შედეგები განიხილეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა აგროდაზღვევის პროგრამის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ სტიქიით მიყენებული ზარალის მინიმუმადე შემცირებისათვის,  აღნიშნული პროგრამა ფერმერებისთვის უალტერნატივოა.
„აგროსექტორის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია მაქსიმალურად ბევრი ფერმერი ჩაერთოს აგროდაზღვევის პროგრამაში, რომლის მიზანი  ფერმერებისთვის რისკების შემცირება და შემოსავლის შენარჩუნებაა. ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ პროგრამის დახვეწისა და მასშტაბის ზრდის მიმართულებით. სტიქიის შედეგად დაზარალებული ფერმერების დახმარების მიზნით, სამინისტრო მზად არის აქტიურად ჩაერთოს აგროდაზღვევის პროგრამის ბენეფიციარებსა და სადაზღვევო კომპანიებს შორის ეფექტიანი კომუნიკაციის უზრუნველყოფაში“, -  აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
შეხვედრაზე საბანკო და სადაზღვევო სექტორის წარმომადგენლებმა მზადყოფნა გამოთქვეს, სტიქიის შედეგად დაზარალებული  თითოეული ფერმერის შემთხვევა ინდივიდუალურად განიხილონ.
მიმდინარე წლის მაისში, კახეთისა  და შიდა ქართლის რეგიონებში  მომხდარი სტიქიური მოვლენების შემდეგ, სადაზღვევო კომპანიებს აგროდაზღვევის პროგრამაში ჩართულმა 169-მა ბენეფიციარმა (150-მა კახეთის რეგიონიდან, 19-მა - გორის მუნიციპალიტეტიდან) მიმართა. სადაზღვევო კომპანიების წარმომადგენლები, მიყენებული ზარალის დათვლის მიზნით, სტიქიის ზონებში უკვე მუშაობენ.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე  ასევე იმსჯელეს აგროსექტორში სადაზღვევო კუთხით არსებულ გამოწვევებზე, ფერმერთა საჭიროებების გათვალისწინებით აგროდაზღვევის პროგრამაში ახალი კომპონენტების დამატების საკითხებზე.
საბანკო და სადაზღვევო სექტორის წარმომადგენლებთან  გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი და  სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
2019 წელს, აგროდაზღვევის პროგრამისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან  8 მილიონი ლარი გამოიყო. დღეის მონაცემებით,  საქართველოს მასშტაბით, პროგრამის ფარგლებში გაცემულია 4 217  პოლისი, საიდანაც 3,381 პოლისი კახეთის რეგიონში გაიცა.

Disaster affected farmers engaged in the agro insurance program will receive a compensation
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili met with the governors of Kakheti and Shida Kartli regions, chairmen of Georgian insurance company and bankers associations.
At the meeting, the participants have been focused on the effects of natural disaster occurred in Kakheti and Shida Kartli regions in May 2019.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia underlined the importance of the agro insurance program and noted, that this program has no alternative for farmers in terms of minimizing and reducing disaster risk and losses.
" farmers engagement in the agro insurance program is crucial and directly linked with the agricultural development, agro insurance program aims at reducing risks, maintaining crop and protecting farmers revenue. We work actively to improve the program and increase its scale. Ministry is ready to provide an effective communication between beneficiaries of the agro insurance program and insurance companies to assist disaster affected farmers "said Levan Davitashvili.
At the meeting the representatives of the bank and insurance sector expressed their readiness to examine each farmer case individually .
In May 2019, after natural disaster took place in Kakheti and Shida Kartli regions, 169 beneficiaries engaged in the agro insurance program (150 from Kakheti region, 19 from Gori municipality) addressed insurance companies. Representatives of insurance companies are already working in the disaster zones and counting the damage.
The parties also discussed challenges facing the insurance in the agrarian sector and underlined the importance of adding new components into agro insurance program, taking into consideration farmers needs.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili and representatives of the Agriculture Projects Management Agency attended the meeting.
In 2019, GEL 8 million was allocated from the state budget for agro insurance program. According to the current data, within the frame of the program, 4 217 policies have been issued throughout Georgia, 3,381 policies were issued in Kakheti region.