მდინარე სურამულაზე აღდგენის პროექტი მიმდინარეობს
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვის პროექტის რეგიონულ კოორდინატორს მერი მეტიუზს და პროექტის ექსპერტს ახმედ ელსეუდს შეხვდა.
აღნიშნული პროექტი გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდისა (GEF) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით ხორციელდება. 2016 წლიდან დაწყებული პროექტი საქართველოსა და აზერბაიჯანში მიმდინარეობს.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა მდ. სურამულას აღდგენის პროექტის მიმდინარეობაზე, რომელიც მიზნად ისახავს მდინარეზე ზეწოლის შემცირებას და მდინარის ბუნებრივი მდგომარეობის აღდგენას. ხაშურის მუნიციპალიტეტში,  მდინარე სურამულას ნაპირზე დაგეგმილია ხელოვნური ჭარბტენიანი ტერიტორიის მოწყობა, რომლის საშუალებითაც მოხდება სოფელ ჩუმათელეთის დასახლებიდან წარმოქმნილი ჩამდინარე წყლების გაწმენდა. პროექტის ფარგლებში, ასევე დაგეგმილია ხაშურის მუნიციპალიტეტში დამატებითი კონტეინერების შეძენა-განთავსება და ნარჩენების შეგროვება-გატანის დაგეგმვის გაუმჯობესებ

The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Nino Tandilashvili met with the regional coordinator of the Integrated Water Resources Management Project, Marie Matthau and Project Expert Akhmed Alseud.
The project is implemented with the support of the Global Environmental Fund (GEF) and United Nations Development Program UNDP. The project was launched in 2016 and is implemented in Georgia and Azerbaijan.
At the meeting, the participants were focused on the river Suramula Restoration Project. The project aims to reduce pressure on the river and restore natural state and functioning of a river. The arrangement of the constructed wetland on the banks of the river Suramula in Khashuri municipality will enable to clean the wastewater, whereby the water pollution is coming from the village Chumateleti residents.
The project includes a plan according to which, an additional containers will be obtained and set, furthermore, under the frame of the project the waste collection and removal will be improved in Khashuri municipality as well.