საქართველოში ბუნების დაცვის საერთაშორისო კავშირის პირველი შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა ბუნების დაცვის საერთაშორისო კავშირის (IUCN) ევროპის გარემოსდაცვითი, ეკონომიკური და სოციალური პოლიტიკის კომისიის (CEESP) სამეთვალყურეო საბჭოს შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
„ჩემთვის დიდი პატივია დავესწრო და გავხსნა საქართველოში გამართული ბუნების დაცვის საერთაშორისო კავშირის პირველი შეხვედრა. მოგეხსენებათ, ქვეყნისთვის გარემოს დაცვა პრიორიტეტული მიმართულებაა. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია IUCN გამოცდილების გაზიარება და მომავალში მჭიდრო თანამშრომლობის სურვილი გვაქვს“, - განაცხადა ხატია წილოსანმა.
მინისტრის მოადგილემ შეხვედრის მონაწილეებს ტყის სექტორის განვითარების, დაცული ტერიტორიებისა და ბიომრავალფეროვნების დაცვის კუთხით განხორციელებული სიახლეები გააცნო.
აღსანიშნავია, რომ IUCN ექვს თემატურ კომისიას, მათ შორის, ევროპის გარემოსდაცვითი, ეკონომიკური და სოციალური პოლიტიკის კომისიას (CEESP) აერთიანებს, სადაც  ათი ათასამდე მეცნიერია რეგისტრირებული და რომელთა საქმიანობა, ძირითადად, ბიომრავალფეროვნებისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვას, ეკოსისტემების მდგრად მართვას უკავშირდება.

The first meeting of the International Union for Conservation of Nature to hold in Georgia
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani addressed the audience and made a welcome speech at the meeting with the Steering Board of the Commission on Environmental, Economic and Social Policy (CEESP) and International Union for Conservation of Nature (IUCN).Â
"It is a great honor for me to open the first meeting of the International Union for Conservation of Nature (IUCN) in Georgia. We should mention that, environmental protection is one of the top priority issues for our country. Moreover, the IUCN to share its experience and establish close cooperation ties with Georgian side is of utmost importance for us "said Khatia Tsilosani.
The issues related to the development of the forest sector , the importance of protected areas and conservation of biodiversity was brought forward by the Deputy Minister at the meeting.
It should be noted, that the IUCN combines six thematic commissions, including Commission on Environmental, Economic and Social Policy (CEESP) where more than ten thousand scientists are registered, whose activities are mainly related to the sustainable management of ecosystems, biodiversity and natural resources.