Tengiz Nasaridze: "The Law on Agriculture and Rural Development fully complies with the requirements of the European Union".
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, participated in the session of the Civil Committee of the Interagency Coordination Council for Agriculture and Ru...
Otar Shamugia meets the members of the Saudi Arabian delegation.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, met with the Federation of Saudi Chambers of Commerce and Industry President, H.I.  Hassan Al-Huwaizi, and business sec...
The first stage of constructing the arsenic-waste-containing sarcophagus in Tsana village is nearing completion.
The Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture, Mr Solomon Pavliashvili and Mr Kakha Kakabadze got acquainted with the ongoing operations for the sarcophagus construction project in ...
"Georgia holds an advanced position in environmental governance and the improvement of the standards", - stated the Deputy Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe, Dmitry Mariyasin.
During the "European Forests" Ministerial meeting in the Federal Republic of Germany, the city of Bonn, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilash...
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili: "Along with other European member states, we signed a declaration committed to enhancing forest management and implementing sustainable forest management principles".
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, participated in the 9th FOREST EUROPE Ministerial Conference in Bonn, where parties signed two significa...
"In the previous ten years, we have restored 5,000 ha of forest area; 440,000 ha of forest territory comprising 14% of our forests is within protected areas enjoying the ''highly protected'' forest status," said Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture in the city of Bonn, on the 9th FOREST EUROPE Ministerial Conference.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, participated in the Ninth FOREST EUROPE Ministerial Conference in Bonn, Federal Republic of Germany.&nbs...
This year, Georgia has exported hazelnuts worth USD 53.2 million.