"Extended Producer Responsibility (EPR) is a historic reform and we will pass the legislative package at the government session in the nearest future" declared Levan Davitashvili
" Extended Producer Responsibility is an important reform not only in terms of environmental protection and waste management, but it contributes to the development of business and economic growth in t...
" We have not changed our strategic directions - we have always supported local manufacturing and production " stated Levan Davitashvili
We have not changed our strategic directions - we have always supported local manufacturing and production. Thereby, increasing productivity and competitiveness have always been the main directions of...
The Anti-crisis plan submitted by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture was approved at the government session
A number of programs submitted by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture as part of an anti-crisis plan was approved at today’s government session.   "Firstly, f...
Disinformation is spread about the construction of a cascade of hydropower plants in Oni, Racha region. Irresponsible statements are being made by certain political groups or non-governmental organizations" declared Levan Davitashvili
"Disinformation has been spread about the construction of a cascade of hydropower plants in Oni Racha region. Irresponsible statements are being made by certain political groups or non-governmental or...
“We developed a systematic approach to promote the implementation of the agro-insurance project in the country. The project will last for three years. " stated Levan Davitashvili
"I think, that agricultural insurance is a challenging project facing difficulties in many countries. There is no universal successful model of this project, however, the component of agro-insurance h...
“Mr. Bidzina Ivanishvili has made an important contribution to the economic development of our country . This was an unprecedented assistance -200 million GEL was allocated and spent for agricultural development " stated Levan Davitashvili: