დავით სონღულაშვილმა იტალიურ აგროკომპანიასთან RK Growers სოფლის მეურნეობის დარგში ინვესტირების შესაძლებლობები და საერთაშორისო ვაჭრობის საკითხები განიხილა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი იტალიური აგროკომპანიის RK Growers პრეზიდენტს პაოლო კარისიმოს და მის წარმომადგენელს საქართველოში - ქართული აგროსაკონსულტაციო კომპანიის „ნიადაგი“ დამფუძნებელს ნიკოლოზ დიდებაშვილს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა სოფლის მეურნეობის დარგში ინვესტირების შესაძლებლობები და საერთაშორისო ვაჭრობის საკითხები განიხილეს.
დავით სონღულაშვილმა ვრცლად ისაუბრა საქართველოს მოქნილი საინვესტიციო გარემოს შესახებ და კომპანიების წარმომადგენლებს აგრარული დარგის განვითარების სახელმწიფო ხელშემწყობი პროგრამების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) მნიშვნელობის საკითხი, რომელიც ხელს უწყობს საქართველოს ევროპულ ბაზრებზე წვდომის გაფართოებას, ექსპორტის ზრდასა და ეკონომიკური ინტეგრაციის გაძლიერებას.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საქართველოდან სოფლის მეურნეობის პროდუქტების, კერძოდ, კაკლოვანი კულტურების, ლურჯი მოცვის, ზეთისხილის, ზეითუნის ზეთის, წვენების და ღვინის ექსპორტის ზრდის შესაძლებლობის საკითხებს.
კომპანიის RK Growers პრეზიდენტმა მადლობა გადაუხადა მინისტრს მასპინძლობისთვის და აღნიშნა, რომ საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების დიდი პოტენციალი გააჩნია და საინვესტიციო თვალსაზრისით საინტერესო ქვეყანას წარმოადგენს.
აღსანიშნავია, რომ აგროკომპანია RKG (RK Growers) 60 წელია იტალიელ და უცხოელ მწარმოებლებს აერთიანებს. იგი თანამშრომლობს მსოფლიოს წამყვან მეწარმეებთან და ავითარებს ინოვაციურ მიდგომებს ხილის წარმოებასა და მიწოდებაში. აგროკომპანია RKG (RK Growers) ევროპულ და გლობალურ აგროსექტორში ერთ-ერთ მნიშვნელოვანი მოთამაშეა.

David Songulashvili Discussed Investment Opportunities and International Trade in Agriculture with the Italian Agro Company, RK Growers
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, hosted the President of the Italian agricultural company RK Growers, Mr. Paolo Carissimo, and the company’s representative in Georgia, Mr. Nikoloz Didebashvili, founder of the Georgian agri-consulting company “Niadagi.”
During the meeting, the parties explored investment opportunities in the agricultural sector, while addressing international trade-related issues.
The Minister provided a detailed overview of Georgia’s flexible investment environment, including the state's agricultural programs and initiatives.
Mr. Songulashvili emphasized the importance of the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement with the European Union, outlining its crucial role in expanding Georgia’s access to European markets, boosting exports, and strengthening economic integration.
The discussion highlighted the export potential of Georgian agricultural products, especially nuts, blueberries, olives, olive oil, juices, and wine.
RK Growers President Paolo Carissimo thanked the Minister for his hospitality and highlighted Georgia’s significant potential for agricultural development, describing it as an attractive destination for investment.
Notably, the RK Growers (RKG) has been uniting Italian and international producers for over 60 years. The company cooperates with leading entrepreneurs worldwide, promoting innovative approaches in fruit production and supply. RK Growers is considered one of the key players in the European and global agribusiness sector.