ღვინის ეროვნული დღის აღნიშვნა ქართული მეღვინეობის 8000-წლიან ისტორიას მიძღვნილი გალა-საღამოთი დასრულდა
თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრში ღვინის ეროვნული დღისადმი მიძღვნილი გალა-მიღება და მუსიკალურ-თეატრალური წარმოდგენა გაიმართა, რომელიც საქართველოს მეღვინეობის 8000-წლიან ისტორიას ეძღვნებოდა. წარმოდგენა სიმბოლურად აერთიანებდა ღვინის დაბადების, ვაზის ყვავილობისა და ქართული ღვინის კულტურის განვითარების თემებს და წარმოაჩენდა ქვეყნის ღვინის ტრადიციის ისტორიულ უწყვეტობას.
„კიდევ ერთხელ მინდა, საქართველოს მივულოცო ღვინის ეროვნული დღე. ეს განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანი დღეა, რადგან ღვინო ქართული ცხოვრების წესისა და კულტურის განუყოფელი ნაწილია. დღევანდელმა დღემ კიდევ ერთხელ მოგვცა შესაძლებლობა, გვესაუბრა ღვინოზე და ხაზგასმით გვეთქვა, რომ ღვინო ქართველია. ღვინის ეროვნული დღე თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრში გამართული შემაჯამებელი ღონისძიებით „ღვინის დაბადება“ სრულდება, რომელიც ქართული ღვინის 8000-წლიან ისტორიასა და მის უნიკალურ კულტურულ მნიშვნელობას ეძღვნება”,- აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
ქართული ღვინის კულტურისა და მრავალსაუკუნოვანი მევინეობის ტრადიციების პოპულარიზაციის მიზნით, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებითა და გარემოს  დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინიციატივით, 8 მაისი საქართველოში ღვინის ეროვნულ დღედ დაწესდა. ახალი თარიღი ქვეყნის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი კულტურული მემკვიდრეობის - ქართული ღვინის მნიშვნელობის წარმოჩენასა და მის საერთაშორისო პოპულარიზაციას ემსახურება.
ღვინის ეროვნული დღის ფარგლებში თბილისში ასევე გაიმართა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, სადაც ღვინის ინდუსტრიისა და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლებთან ერთად უცხოელი ექსპერტებიც მონაწილეობდნენ. პარალელურად, გუდიაშვილის მოედანზე მოეწყო ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიების, მარნებისა და ღვინის ბარების ღვინოების გამოფენა-დეგუსტაცია, სადაც სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაცნობოდნენ ქვეყნის სხვადასხვა რეგიონის ღვინოების მრავალფეროვნებას.

A gala reception and musical-theatrical performance dedicated to National Wine Day was held at the Tbilisi Opera and Ballet Theatre, celebrating the 8,000-year history of Georgian winemaking. The performance symbolically brought together themes of the birth of wine, the blossoming of the vine, and the evolution of Georgian wine culture, highlighting the historical continuity of the country’s winemaking tradition.
“I would once again congratulate Georgia on National Wine Day. This is a particularly important occasion, as wine is an inseparable part of Georgian life and culture. Today, once again, we were allowed to speak about wine and proudly reaffirm that wine is Georgian. National Wine Day concludes with the final event held at the Tbilisi Opera and Ballet Theatre — ‘The Birth of Wine’ — dedicated to the 8,000-year history of Georgian wine and its unique cultural significance,” Mr David Songulashvili stated.
To promote Georgian wine culture and the country’s centuries-old winemaking traditions, May 8 was designated as National Wine Day by the decision of the Government of Georgia, following an initiative of the National Wine Agency under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The new commemorative date highlights Georgian wine as a foremost cultural heritage asset and promotes it internationally.
As part of National Wine Day, Tbilisi also hosted an international scientific conference attended by representatives of the wine industry, academic circles, and international experts. In parallel, Gudiashvili Square hosted a wine exhibition and tasting featuring Georgian wine-producing companies, family wineries, and wine bars, where visitors had an opportunity to discover the diversity of wines from different regions of the country.