დავით სონღულაშვილი იაპონია-საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის (JGCCI) პრეზიდენტს, ტადაჰარუ უეჰარას შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი იაპონია-საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის (JGCCI) პრეზიდენტს, ტადაჰარუ უეჰარას შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის, მათ შორის, იაპონიის ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდის შესაძლებლობები განიხილეს.
„ყოველთვის სასიამოვნოა ჩვენი ქვეყნის ძველ და კარგ მეგობართან შეხვედრა. მადლობა მინდა გადაგიხადოთ ელჩის პოზიციაზე მუშაობის დროს იაპონიაში საქართველოს ცნობადობის ამაღლებაზე ზრუნვისთვის. ჩვენ გვახსოვს თქვენი მხარდაჭერა და, ვფიქრობ, კვლავ გავაგრძელებთ ურთიერთსასარგებლო ეფექტიან თანამშრომლობას“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
იაპონია-საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატა (JGCCI) ორ ქვეყანას შორის დიპლომატიური და ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავებას ისახავს მიზნად, რაც გულისხმობს ინვესტიციების მოზიდვას, მხარეებს შორის ცოდნის გაზიარებას და ბაზარზე წვდომის გამარტივებას.
„საქართველოსთან მრავალი სასიამოვნო მოგონება მაკავშირებს. მახსოვს გულწრფელი მეგობრობა და თბილი ურთიერთობები. შესაბამისად, იაპონია-საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატა მსურს იყოს ერთგვარი ხიდი, რომელიც ხელს შეუწყობს ჩვენი ქვეყნების ეკონომიკური დაახლოების პროცესს“, - განაცხადა ტადაჰარუ უეჰარამ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

David Songulashvili Meets with Tadaharu Uehara, President of the Japan-Georgia Chamber of Commerce and Industry.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, hosted Mr. Tadaharu Uehara, President of the Japan-Georgia Chamber of Commerce and Industry (JGCCI).
During the meeting, the parties discussed avenues for deepening bilateral cooperation, with a particular focus on enhancing Georgian wine exports to the Japanese market.
“It is always a pleasure to meet with a long-standing, good friend of our country. I would like to thank you for your efforts in raising awareness of Georgia in Japan during your time as Ambassador. We deeply value your continued support, and I am confident that our partnership will remain mutually beneficial and productive,” stated the Minister.
The JGCCI plays a vital role in strengthening diplomatic and economic ties between Japan and Georgia, focusing on investment promotion, knowledge exchange, and improved market access for businesses from both countries.
Mr. Uehara expressed his enduring affection for Georgia.
“I have many fond memories of Georgia—of genuine friendship and warm relations. I hope that the Japan-Georgia Chamber of Commerce and Industry will serve as a bridge that fosters closer economic relations between our countries,” noted Mr. Uehara.
Mr. Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, along with senior officials from the Ministry, attended the meeting.