დავით სონღულაშვილი: „ქართული წარმოების ხელშეწყობა რჩება მთავარ პრიორიტეტად“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ კავთისხევში კომპანიების  Family Farm (ფემილი ფარმი) და FFF Georgia (ფფფ ჯორჯია)  მესაქონლეობის ფერმა,  ცხოველთა  საკვების საწარმო და მასთან დაკავშირებული ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა. მინისტრი სოფელ ხანდაკში მეღორეობის ფერმა „ახალი ფერმასაც“ ესტუმრა.
მინისტრი თანამედროვე სტანდარტების ფერმაში  ცხოველთა კვების სისტემის მუშაობის პრინციპებს გაეცნო, მოისმინა ინფორმაცია ბიოუსაფრთხოების წესებისა და ვეტერინარული კონტროლის მექანიზმის შესახებ, ასევე, დაათვალიერა მშენებარე ობიექტი, რომლის ექსპლუატაციაში შესვლის შემდეგ, კომპანია წარმოების სიმძლავრეების გაზრდას შეძლებს. ცხოველის საკვების საწარმოში ყურადღება გამახვილდა მარცვლეულის მიღების, ხარისხის კონტროლისა და შენახვის საკითხებზე.
დავით სონღულაშვილმა ქართული წარმოების ხელშეწყობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო არაერთ პროექტს და პროგრამას ახორციელებს, რომელთა ფარგლებში  ფერმერებისა და მეწარმეებისათვის ხელმისაწვდომია შეღავათიანი აგროკრედიტი, სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა, თანამედროვე სტანდარტების დანერგვა, გადამმუშავებელი და შემნახველი ინფრასტრუქტურის შექმნა, ბაღების გაშენება, თანამდეროვე სარწყავი სისტემების მოწყობა და კიდევ არაერთი მიზნობრივი მხარდაჭერა.
აღინიშნა, რომ მსხვილფეხა მეცხოველეობის განვითარებისთვის განსაკუთრებული როლი ენიჭება შიდა ქართლის რეგიონს, აქ წარმოდგენილია მაღალპროდუქტიული ფერმების ნაწილი, სადაც იწარმოება მეცხოველეობის პროდუქტების  მნიშვნელოვანი წილი, რომლებიც განსაკუთრებით დიდ როლს თამაშობს ქვეყანაში სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის კუთხით.
კომპანიები Family Farm (ფემილი ფარმი) და FFF Georgia (ფფფ ჯორჯია)   სახელმწიფო პროგრამების ბენეფიციარი კომპანიებია. შპს „ფემილი ფარმმა“ „შეღავათინი აგროკრედიტის“ პროექტითა და „მოსავლის ამღები სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების“ პროგრამით ისარგებლა.  კომპანიამ „ფფფ ჯორჯია“  შემნახველი  საწარმოს შექმნისათვის 500,000 ლარის ოდენობის თანადაფინანსება მიიღო. სახელმწიფო პროგრამის დახმარებით კომპანიამ  მარცვლოვნების შემნახველ საწარმოში სურსათის უვნებლობის სტანდარტი  HACCP დანერგა.
შპს „ფემილი ფარმში“ დღიურად 16 ტონა ნედლი რძე იწარმოება, რომელიც სრულად რეალიზდება ადგილობრივ ბაზარზე. მომავალი წლიდან, წარმოების სრული ციკლის ამოქმედების შემდეგ, დაგეგმილია რძის ყოველდღიური გამომუშავების 30 ტონამდე გაზრდა.
დავით სონღულაშვილი კასპის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხანდაკში, შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ბენეფიციარი კომპანიის მეღორეობის ფერმაშიც - „ახალი ფერმა“ იმყოფებოდა; ფერმაში წარმადობა 13,000 ცალი ღორია.
მინისტრთან ერთად,  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სახელმწიფო რწმუნებული შიდა  ქართლის მხარეში სიმონ გულედანი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი ზურაბ ჩეკურაშვილი, სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited livestock farms and related facilities in Kaspi Municipality. In the village of Kavtiskhevi, he toured the cattle farm, animal feed production facility, and associated infrastructure operated by Family Farm and FFF Georgia. The Minister also visited the pig farm Akhali Ferma located in the village of Khandaki.
At the modern-standard farm, Minister David Songulashvili was introduced to the principles of the animal feeding system, while also receiving detailed information on biosecurity protocols and veterinary control mechanisms. He toured a facility currently under construction, which, once operational, will allow the company to expand its production capacity.
During the visit to the animal feed production site, special attention was given to grain intake, quality control processes, and storage management.
Mr. Songulashvili emphasised the importance of supporting Georgian production, noting that the government continues to implement a wide range of projects and programs aimed at strengthening the agricultural sector.
Through these initiatives, farmers and entrepreneurs have access to preferential agrocredit, modern agricultural machinery, support for adopting international standards, development of processing and storage infrastructure, orchard establishment, installation of modern irrigation systems, and various other targeted assistance measures.
As mentioned, Shida Kartli holds a significant role in the development of the cattle farming sector. The region is home to several high-productivity farms that produce an essential share of the country’s livestock products. These farms make a substantial contribution to ensuring national food security.
The companies Family Farm and FFF Georgia are beneficiaries of various government support programs. LTD Family Farm has utilised the Preferential Agrocredit program as well as the Co-financing Program for Harvesting Agricultural Machinery.
Meanwhile, FFF Georgia received GEL 500,000 in co-financing for the establishment of a grain storage facility. With the support of a state program, the company adopted the HACCP food safety standard at its grain storage site.
At LTD Family Farm, the current daily production reaches 16 tonnes of raw milk, all of which is sold on the local market. Starting next year, with the launch of the farm’s full production cycle, the daily output is expected to increase to 30 tonnes per day.
Minister David Songulashvili also visited the pig farm Akhali Ferma in the village of Khandaki, Kaspi Municipality. The farm, a beneficiary of the Prefential Agrocredit program, operates with a production capacity of 13,000 pigs.
Minister David Songulashvili was joined by Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, State Representative in Shida Kartli, Mr. Simon Guleldani, Head of the National Food Agency, Mr. Zurab Chekurashvili, as well as representatives from the Ministry’s agencies and local government bodies during the visit.