დავით სონღულაშვილი: „წლის ბოლომდე გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის გორის ოფისის მშენებლობა დაიწყება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი შიდა ქართლში გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის რეგიონული სამმართველოს თანამშრომლებს შეხვდა.შეხვედრაზე მინისტრმა სამმართველოს საქმიანობის შესახებ მიიღო ინფორმაცია. აღინიშნა, რომ შიდა ქართლში ერთ-ერთ ყველაზე დიდ გამოწვევად რჩება თევზჭერის მიმართულებით ბრაკონიერობა. დეპარტამენტის ეკიპაჟები 24-საათიან, გამკაცრებულ კონტროლს ახორციელებენ.
საუბარი შეეხო კასპის მუნიციპალიტეტში, სადაც სხვადასხვა ტიპის არაერთი საწარმო ფუნქციონირებს, ატმოსფერული ჰაერის დაცვის მიმართულებით მიმდინარე საქმიანობას.
მინისტრის განმარტებით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი სამინისტროს შემადგენლობაში შემავალი მნიშვნელოვანი მაკონტროლებელი უწყებაა, შესაბამისად, მისი ინსტიტუციური გაძლიერების პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს.
„შიდა ქართლი კიდევ ერთი რეგიონია, სადაც გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს ახალი რეგიონული ოფისი ექნება. ტერიტორია უკვე შერჩეულია, პროექტიც მზად არის და უკვე წელს მშენებლობა დაიწყება“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსის, ლევან ჯღარკავას განცხადებით, ახალი რეგიონული ოფისის მშენებლობა და გაძლიერება შიდა ქართლის სამმართველოსთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან ეს ტერიტორიული ორგანო ცალკე სამმართველოდ 2 წლის წინ ჩამოყალიბდა. 2023 წლის აპრილამდე შიდა-ქართლისა და მცხეთა-მთიანეთის რეგიონული სამმართველოები ერთ ტერიტორიულ ორგანოში - აღმოსავლეთის რეგიონულ სამმართველოში იყო გაერთიანებული.
გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შიდა ქართლის რეგიონულ სამმართველოში, მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სახელმწიფო რწმუნებული შიდა ქართლის მხარეში სიმონ გულედანი, პარლამენტის დეპუტატები, სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: “Construction of the Environmental Supervision Department’s Office Will Begin in Gori by the End of the Year”
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, met with staff of the regional division of the Environmental Supervision Department in the Shida Kartli region.
During the meeting, the Minister was briefed on the division’s activities. It was noted that one of the most pressing challenges in the region remains illegal fishing. In response, the Department’s patrol units are enforcing strict 24-hour monitoring measures.
The conversation also addressed ongoing efforts to protect ambient air quality in Kaspi Municipality, where multiple types of industrial facilities are in operation.
Minister Songulashvili emphasized that the Environmental Supervision Department is a key regulatory body within the Ministry. As such, its institutional strengthening remains a priority and is actively underway.
“Shida Kartli is yet another region where the Environmental Supervision Department will have a new regional office. The land has already been selected, the project is complete, and construction will begin this year,” stated Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili.
According to Mr. Levan Jgharkava, Head of the Environmental Supervision Department, the construction and strengthening of the new regional office is especially significant for the Shida Kartli division, as it was established as a separate unit only two years ago.
Until April 2023, the Shida Kartli and Mtskheta-Mtianeti divisions were part of a single territorial entity — the Eastern Regional Division.
During his visit to the Shida Kartli Regional Division of the Environmental Supervision Department, Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  David Songulashvili, was accompanied by Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, State Representative in Shida Kartli, Mr. Simon Guleldani, Members of Parliament, as well as representatives of agencies under the Ministry and local self-government bodies.