დავით სონღულაშვილმა გორის მუნიციპალიტეტში მდებარე საკალმახე მეურნეობა დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი  დავით სონღულაშვილი  გორის მუნიციპალიტეტში მდებარე საკალმახე მეურნეობაში წარმოების პროცესს გაეცნო.
შპს „დს ფიშ გრუპი“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიამ პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“  არაერთხელ ისარგებლა. კომპანიას, რომლის  წარმადობა წელიწადში დაახლოებით 250 ტონა  სხვადასხვა სახეობის თევზის წარმოებაა, 100-ზე მეტი დასაქმებული ჰყავს. ნედლი თევზისა  და გადამუშავებული თევზის რეალიზაცია კომპანიის ბრენდულ მაღაზიასა და რესტორანში  ხდება.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ჯანსაღი, ხარისხიანი პროდუქციის წარმოებისთვის სამინისტრო არაერთი მიმართულებით მუშაობს. სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია შიდა ქართლში თევზის დაავადებების დიაგნოსტიკასა და თევზის, როგორც სასურსათო პროდუქტის, კვლევის სწრაფ და ხარისხიან მომსახურებას უზრუნველყოფს.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის“ ფარგლებში, 2013 წლიდან 2025 წლის 31 მაისის მდგომარეობით, მეთევზეობის  განვითარების მიზნობრიობით გაცემულია 146 მლნ  ლარზე მეტი ღირებულების 1,646 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება დაახლოებით 23 მლნ ლარია. მათ შორის, შიდა ქართლის რეგიონში გაცემულია  64  მლნ  ლარის ღირებულების სესხები, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება დაახლოებით 9,5 მლნ ლარია.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სახელმწიფო რწმუნებული შიდა ქართლის მხარეში სიმონ გულედანი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი ზურაბ ჩეკურაშვილი, პარლამენტის დეპუტატები, სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili Visits the Trout Farm in Gori Municipality
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited a trout farming facility in Gori Municipality to observe the production process on-site.
The farm, operated by LTD ‘’DS Fish Group’’, is a beneficiary of the Rural Development Agency. The company has repeatedly utilized the Preferential Agrocredit program. With an annual production capacity of approximately 250 tonnes of various fish species, the enterprise employs over 100 people. Both fresh and processed fish products are sold through the company’s branded store and restaurant.
As mentioned, the Ministry is working in multiple directions to ensure the production of healthy and high-quality products. In Shida Kartli, the State Laboratory of Agriculture ensures rapid and reliable diagnostic services for fish diseases, as well as testing for fish as a food product.
Since 2013, under the Prefential Agrocredit Program, a total of 1,646 loans exceeding GEL 146 million have been issued to support the development of aquaculture as of May 31, 2025. The Rural Development Agency’s co-financing amounts to approximately GEL 23 million. Of this, in the Shida Kartli region alone, loans totaling GEL 64 million have been issued, with co-financing of around GEL 9.5 million.
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  David Songulashvili, was accompanied by Deputy Minister Kaha Kakabadze, State Representative in the Shida Kartli Region, Mr.  Simon Guleldani, Head of the National Food Agency, Mr. Zurab Chekurashvili, Members of Parliament, as well as representatives of institutions under the Ministry and local self-government bodies.