დავით სონღულაშვილი: „ქართული ხარისხიანი აგროპროდუქციის წარმოების ხელშეწყობა ჩვენთვის არის მთავარი პრიორიტეტი და ყველა სახელმწიფო პროგრამაც ამ პრიორიტეტის გათვალისწინებით იქმნება“
„რეგიონებში ფერმერებთან და მეწარმეებთან შეხვედრა ჩვენი უწყების მუშაობის შემადგენელი ნაწილია და რეგულარული ხასიათი აქვს. დღეს შიდა ქართლის რეგიონში რამდენიმე საწარმოში, ასევე, სასათბურე და საკალმახე მეურნეობებში ვიმყოფებოდით.  ყველა მათგანი სახელმწიფოს მხრიდან მნიშვნელოვან მხარდაჭერას იღებს. ქართული ხარისხიანი აგროპროდუქციის წარმოების ხელშეწყობა ჩვენთვის არის მთავარი პრიორიტეტი და ყველა სახელწიფო პროგრამაც ამ პრიორიტეტის გათვალისწინებით იქმნება.
ხაზი მინდა გავუსვა მეთევზეობის და აკვაკულტურის მიმართულებას. ქვეყანაში არსებობს ამ დარგის ზრდისა და განვითარების მაღალი პოტენციალი. განსაზღვრული გვაქვს აქტივობები, რამაც ამ პოტენციალის გამოყენებას უნდა შეუწყოს ხელი. შემუშავებულია აკვაკულტურის მდგრადი განვითარების 2024-2028 წლების სტრატეგია; ახლა გვჭირდება კერძო სექტორის მხრიდან ინიციატივებისა და ინვესტიციების გაჩენა. ვფიქრობ, ეტაპობრივად, ინტერესი აქტიური გახდება.
ასევე მინდა აღვნიშნო, სასათბურე მეურნეობების მნიშვნელობის შესახებ. სახელმწიფო არაერთი წელია ამ მიმართულების განვითარებაზე მუშაობს და ხელშესახები შედეგებიც არსებობს. 2024 წლიდან ახალი პროგრამა „ქართული ბოსტნეული სათბურებიდან“ მოქმედებს, რომელსაც 113 ბენეფიციარი უკვე ჰყავს. 23 ჰექტარ ფართობზე სასათბურე მეურნეობის შექმნისათვის გაცემულია 20 მლნ ლარზე მეტი სესხი. 24 თვის განმავლობაში სესხის საპროცენტო განაკვეთს სახელმწიფო სრულად ფარავს.
შეხვედრები გვქონდა ჩვენი უწყებების - სურსათის და სატყეო სააგენტოების, ასევე გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლებთან. მათგან მოვისმინეთ მიმდინარე საქმიანობის და არსებული გამოწვევების შესახებ ინფორმაცია. დასახული მიზნების მისაღწევად ინსტიტუციების გაძლიერებაზე ვმუშაობთ და ეს პროცესი უწყვეტია“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი შიდა ქართლის რეგიონში იმყოფებოდა. მინისტრი ადგილზე გაეცნო სახელმწიფო პროგრამების მხარდაჭერით რეგიონში მოქმედ საწარმოებში მიმდინარე საქმიანობას და ფერმერებს შეხვდა.
დავით სონღულაშვილი გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის და სურსათის ეროვნული სააგენტოს შიდა ქართლის რეგიონული სამსახურების თანამშრომლებსაც შეხვდა და სამუშაო პირობებს ადგილზე გაეცნო. მინისტრმა შიდა ქართლის სატყეო სამსახურის რეაბილიტირებული ოფისიც დაათვალიერა.

David Songulashvili: “Supporting the Production of High-Quality Georgian Agricultural Products Is Our Top Priority, and All State Programs Are Designed to Meet This Goal”
“Meeting with farmers and entrepreneurs in the regions is an integral and regular part of our Ministry’s work. Today, we visited several enterprises in the Shida Kartli region, including greenhouse and fish farming facilities. All of them receive substantial support from the state.
Supporting the production of high-quality Georgian agricultural products is our top priority, and every state program is developed with that priority at its core,” stated Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili.
I would emphasise the importance of the fisheries and aquaculture sector. Georgia has strong potential for the growth and development of this field. We have outlined specific activities aimed at unlocking this potential. A Sustainable Aquaculture Development Strategy for 2024–2028 has already been developed. Now, what we need is the emergence of initiatives and investments from the private sector. I believe gradually, interest will grow and become more active.
I would also like to highlight the importance of greenhouse farming. The government has been actively working to develop this sector for several years, and the results are already tangible. Since 2024, a new program — “Georgian Vegetables from Greenhouses” — has been in effect, and it already has 113 beneficiaries. Loans exceeding GEL 20 million have been issued for the establishment of greenhouse farms on a total of 23 hectares. For 24 months, the state fully covers the interest on these loans.
“We held meetings with staff from our key agencies — the National Food Agency, the Forestry Agency, and the Environmental Supervision Department. They provided updates on ongoing activities and the challenges they face. We are continuously working to strengthen these institutions to achieve our strategic goals,” stated Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili.
The Minister visited Georgia’s Shida Kartli region, where he reviewed the operations of enterprises supported by state programs and met with local farmers on-site.
Minister of Environmental Protection and Agriculture Davit Songhulashvili visited the Shida Kartli region, where he observed the ongoing operations of enterprises supported by state programs and met with local farmers.
As part of the visit, Minister Songhulashvili also met with employees of the Shida Kartli regional divisions of the Environmental Supervision Department and the National Food Agency, familiarising himself with their working conditions on site. He also visited the newly renovated office of the Shida Kartli Forestry Service.