დავით სონღულაშვილი მეხორბლე ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა, აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაულთან, კახეთის  მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ალადაშვილთან და მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძესთან  ერთად, დედოფლისწყაროში ფერმერ ნუგზარ ალუღიშვილის მარცვლეულის საშრობი მეურნეობა დაათვალიერა და მეხორბლე ფერმერებს შეხვდა.
20,000 ტონაზე მეტი წარმადობის მქონე ინფრასტრუქტურის შექმნისათვის ფერმერმა შეღავათიანი აგროკრედიტით ისარგებლა. სესხის თანხა 1,4 მლნ ლარს აჭარბებს, სადაც სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსება 300 000 ლარია.
დავით სონღულაშვილმა მეხორბლე ფერმერებთან გამართულ შეხვედრაზე ქვეყანაში ხორბლის წარმოების ზრდის ტენდენციაზე გაამახვილა ყურადღება. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, სახელმწიფოს მხრიდან მეხორბლე ფერმერებისთვის გაწეული დახმარების მიზანია მწარმოებლებმა მეტი მოსავალი მიიღონ, გაიზარდოს პროდუქტიულობა. საქართველოში ხორბლის სავალდებულო სერტიფიცირება უკვე რამდენიმე წელია მიმდინარეობს. სერტიფიცირების კარგად ორგანიზებული სისტემა ფერმერებს  უზრუნველყოფს  ხარისხიანი მასალით, რაც მოსავლიანობის გაზრდის, კონკურენტუნარიანობის ამაღლების და ინვესტიციების მოზიდვის მნიშვნელოვანი საფუძველია. დავით სონღულაშვილმა ტექნიკით უზრუნველყოფის საკითხზეც ისაუბრა. აღინიშნა, რომ  ამ მიმართულებით ფერმერებს ბოლო წლებში პრობლემა არ შექმნიათ. სახელმწიფომ რამდენიმე ათეული კომბაინის შეძენაში თანადაფინანსებით მიიღო მონაწილეობა.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ხორბლის სამეურნეო ნიშან-თვისებების, მოსავლიანობის და დაავადებების მიმართ გამძლეობის მიხედვით გამოირჩევა ხორბლის ახალი ფორმები, რომლებსაც ამჟამად  სხვადასხვა რეგიონში, განსხვავებულ კლიმატურ პირობებსა და ზონებში ცდიან. კონკრეტული რეგიონისთვის საუკეთესო ფორმა ირჩევა და ფერმერულ მეურნეობებში ვრცელდება.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში სახელმწიფომ მარცვლოვანი კულტურების მოვლა-მოყვანის მიზნობრიობით სესხის თანხის ზედა ზღვარი მნიშვნელოვნად, 100 000-დან 300 000 ლარამდე  გაზარდა. აღსანიშნავია, რომ შეღავათიანი სესხები გაიცემა ერთწლოვანი მცენარის მოვლისა და მოყვანის ყველა ეტაპზე, ეს იქნება სათესი და სარგავი მასალის, თუ სასუქებისა და  მცენარეთა დაცვის ბიოლოგიური საშუალებების  შეძენა. გათვალისწინებულია მუშახელის,   სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის დაქირავების და  გამოყენებული საწვავის ხარჯები.

David Songulashvili Meets with Wheat Farmers in the Dedoplistskaro Municipality.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, along with the Chairman of the Agrarian Issues Committee, Mr. Gela Samkharauli, the State Representative in the Kakheti Region, Mr. Giorgi Aladashvili, and the Deputy Minister, Mr. Lasha Dolidze, visited the grain drying facility of farmer Nugzar Alughishvili in the Dedoplistskaro Municipality, where state officials held meetings with local wheat farmers.
The farmer benefited from a Preferential Agrocredit to create infrastructure with a production capacity exceeding 20,000 tonnes. The loan amount is more than GEL 1.4 million, with state co-financing of GEL 300,000.
During the meeting, Minister Songulashvili highlighted the positive trends in wheat production across the country. He also emphasized that the government's support is aimed at helping farmers increase yields and improve productivity.
The Mandatory wheat certification process has been underway in Georgia for several years.  A well-structured certification system ensures access to high-quality seeds and planting material, laying the groundwork for increased harvests, enhanced competitiveness, and attracting investments into the sector. Another key topic was the provision of agricultural equipment. As mentioned,  farmers have not faced significant challenges in this area in recent years, largely due to state co-financing for the purchase of dozens of modern combines.
In addition, the development of new wheat varieties with improved agricultural traits, such as higher yields and resistance to disease, was also mentioned at the meeting. These varieties are currently undergoing testing across different regions and climatic zones. Once the most suitable types are identified for each region, they are distributed to local farms.
Within the "Preferential Agrocredit" program, the government has significantly increased the upper loan limit for grain crop cultivation and care from GEL 100,000 to GEL 300,000. Preferential loans cover all stages of annual crop production, including purchasing seeds and planting materials, fertilizers, biological plant protection products, as well as labor costs, agricultural machinery rentals, and fuel expenses.