გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი რაჭის ეროვნული პარკის რეინჯერებს შეხვდა და მათ საქმიანობას ადგილზე გაეცნო
რაჭის ეროვნული პარკი რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის რეგიონში, ონის მუნიციპალიტეტში მდებარეობს. ეროვნული პარკი 2023 წელს შეიქმნა და მისი საერთო ფართობი 50 835 ჰა-ია. რაჭის ეროვნულ პარკს 11 რეინჯერი იცავს.
დავით სონღულაშვილმა მადლობა გადაუხადა რეინჯერებს ბუნების დაცვაში შეტანილი  წვლილისთვის და აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობისთვის, დაცული ტერიტორიების შექმნა-განვითრების პარალელურად, მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია რეინჯერების შესაბამისი სამუშაო პირობებითა და აღჭურვილობით უზრუნველყოფა.
რაჭის ეროვნული პარკის განვითარებისთვის გამოყოფილი თანხებით უკვე შეძენილია 4 კვადროციკლი, 2 მაღალი გამავლობის ავტომანქანა, 3 ტრაქტორი, ბაგი და თოვლის მანქანა (ბურანი), რომელიც რეინჯერებს შესაძლებლობას აძლევს, მეტად ეფექტიანად განახორციელონ პატრულირების პროცესი.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ დაგეგმილია რაჭის დაცული ტერიტორიების გაფართოება და განვითარება, რისთვისაც უკვე მომზადებულია კანონპროექტი.
რაჭის ეროვნული პარკი ახალი დაცული ტერიტორიაა, რომლის ეკოტურისტული მიმართულებით განვითარების მიზნით,  აშენდება და მოეწყობა ვიზიტორთა ცენტრი და ადმინისტრაციული შენობა. დავით სონღულაშვილმა, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, რაჭის დაცული ტერიტორიის ადმინისტრაციის ახალი შენობის ონში განთავსების შესაძლო ვერსიები განიხილა.
რაჭაში ასევე  მოეწყობა საფეხმავლო ბილიკები, ტურისტული თავშესაფრები, სარეინჯეროები და სხვა თანმდევი ინფრასტრუქტურა. პროექტის ფინანსური მხარდამჭერია გერმანიის განვითარების ბანკი (KfW) და კავკასიის ბუნების ფონდი (CNF). აღსანიშნავია, რომ ამავე პროექტის ფარგლებში, ადგილობრივი მოსახლეობისთვის მიმდინარეობს სხვადასხვა სოციალურ-ეკონომიკური აქტივობა.
მინისტრთან ერთად რაჭის ეროვნულ პარკში სახელმწიფო რწმუნებული რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის მხარეში პაპუნა მარგველიძე, რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის დელეგატი საქართველოს პარლამენტში გოჩა ენუქიძე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარე ბესიკ ამირანაშვილი და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture David Songulashvili Meets with Rangers of Racha National Park
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili held a meeting with rangers of Racha National Park, aiming to assess their operations on the site.
Racha National Park is located in the Oni Municipality, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region. Notably, the national park was established in 2023, covering a total area of 50,835 hectares. The park is protected by 11 rangers.
Mr. David Songulashvili expressed his gratitude to the rangers for their contribution to nature conservation, emphasizing that, alongside the Government’s priority of establishing and developing protected areas, ensuring proper working conditions and equipment for rangers remains a key focus.
With the funds allocated for the development of Racha National Park, four quad bikes, two off-road vehicles, three tractors, a buggy, and a snow vehicle (snowcat) have already been procured. These assets enable rangers to conduct patrols more efficiently.
During the meeting, the parties outlined that plans are underway to expand and further develop the protected areas of Racha, for which a draft law has already been prepared.
As a newly established protected area, Racha National Park will see the construction and outfitting of a visitor center and an administrative building, aiming to promote eco-tourism development. Minister Songulashvili and local government representatives discussed possible locations for the new administrative building in the Oni Municipality.
Additionally, hiking trails, tourist shelters, ranger stations, and other supporting infrastructure will be developed in Racha. The project is financially supported by the German Development Bank (KfW) and the Caucasus Nature Fund (CNF). Notably, various socio-economic activities are also being carried out to benefit the local population within the scope of this project.
Mr. Papuna Margvelidze, the State Representative of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region; Mr. Gocha Enukidze, the region’s delegate to the Parliament of Georgia; Mrs. Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture; Mr. Besik Amiranashvili, Chairman of the Agency of Protected Areas; and representatives of local self-government, accompanied the Minister.