სოლომონ პავლიაშვილი: „გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის ერთ-ერთი უმთავრესი ამოცანაა ქართული ღვინის ბაზრების დივერსიფიკაცია და ალტერნატიული მიმართულებების მოძიება”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, სოლომონ პავლიაშვილი, კორეის რესპუბლიკაში გამართულ ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ საერთაშორისო გამოფენას „Seoul Wine and Spirits Expo 2025“ დაესწრო. გამოფენაში მონაწილეობა მიიღო ქართული ღვინის ექვსმა კომპანიამ, რაც ქართველ მწარმოებლებს შესაძლებლობას აძლევს, საკუთარი პროდუქცია წარუდგინონ ადგილობრივ ღვინის პროფესიონალებს, იმპორტიორებსა და მედიის წარმომადგენლებს. მსგავსი ღონისძიებები წარმოადგენს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მექანიზმს ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდისა და საერთაშორისო ბაზრებზე მისი პოპულარიზაციისთვის.
„საქართველო მეღვინეობის უძველესი ქვეყანაა, რომელიც დღეს უკვე თანამედროვე და განვითარებული მეღვინეობის ინდუსტრიით გამოირჩევა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის ერთ-ერთი უმთავრესი ამოცანაა ქართული ღვინის ბაზრების დივერსიფიკაცია და ალტერნატიული მიმართულებების მოძიება. საერთაშორისო ბაზრებზე აქტიურობისა და სტაბილური პარტნიორების პოვნის პროცესში, სახელმწიფო მუდმივად მხარს უჭერს კერძო სექტორს. სეულში ჩვენი დელეგაციის ვიზიტის მთავარი მიზანიც სწორედ კორეის ღვინის ბაზარზე ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების პოპულარიზაცია და ცნობადობის გაზრდაა“,- აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
გამოფენას ასევე ესწრებოდნენ ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ვაჭარაძე და კორეის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თარაშ პაპასქუა.
„Seoul International Wine & Spirits Expo“ თავისი მასშტაბითა და მნიშვნელობით აზიის რეგიონში ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ყოველწლიური ღონისძიებაა, რომელიც ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მიმართულებით ტარდება. ქართული ღვინის მწარმოებელთა შეფასებით, სამხრეთ კორეა, ჩინეთთან და იაპონიასთან ერთად, წარმოადგენს ერთ-ერთ პერსპექტიულ ბაზარს ქართული ღვინისთვის, სადაც იზრდება ინტერესი როგორც წითელი, ისე ქვევრის ღვინოების მიმართ. ქართულ ღვინოს „Seoul International Wine & Spirits Expo“-ზე პირველად 2015 წელს ჰქონდა წარდგენა.
გამოფენის ფარგლებში, სეულში გაიმართა ქართული ღვინის მასშტაბური პრეზენტაცია, რომელიც მოიცავდა - ღვინის მასტერკლასს, დეგუსტაციას და „ქართული ღვინის ფესტივალს“, რომლის ფარგლებში ასევე წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინისა და კორეული სამზარეულოს შეხამება.
კორეის რესპუბლიკაში ვიზიტის ფარგლებში, ქართული დელეგაციის წევრებმა შეხვედრები გამართეს მეღვინეობის ინდუსტრიისა და კომერციული სექტორის წარმომადგენლებთან. შეხვედრებზე განხილული იყო კორეის ბაზარზე ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის ზრდის შესაძლებლობები, ასევე სავაჭრო ურთიერთობების განვითარების მიმართულებით ახალი, ერთობლივი პროექტების დაწყების პერსპექტივა.
2024 წლის მონაცემებით, კორეის რესპუბლიკაში ექსპორტირებულია დაახლოებით 72,500 ლიტრი ღვინო, რაც 2023 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 26%-ით ზრდას წარმოადგენს. ზრდის ტემპი შენარჩუნებულია 2025 წელსაც, წლის პირველი 5 თვის განმავლობაში ექსპორტირებული ღვინის რაოდენობამ დაახლოებით 32,000 ლიტრი შეადგინა, რაც წინა წლის იმავე პერიოდის მაჩვენებელს 52%-ით აღემატება.

Solomon Pavliashvili: “A key priority for the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is diversifying the markets for Georgian wine and exploring alternative avenues.”
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, attended one of the most prestigious international exhibitions in the Republic of Korea - the Seoul Wine and Spirits Expo 2025.
Six Georgian wine companies participated in the exhibition, providing an excellent opportunity for Georgian producers to present their products to local wine professionals, importers, and media representatives.
Similar events serve as a crucial mechanism for increasing the export of Georgian wine and promoting it on international markets.
“Georgia is one of the oldest winemaking countries in the world, distinguished today by a modern and dynamic wine industry. One of the key priorities for the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is the diversification of markets for Georgian wine and the exploration of alternative directions. In its efforts to expand activity in international markets and establish stable partnerships, the government consistently supports the private sector.
The main goal of our delegation’s visit to Seoul is to promote Georgian wine and alcoholic beverages on the Korean market and to raise their visibility and recognition,” said Mr. Pavliashvili.
Mr. Zurab Vacharadze, Deputy Chairman of the National Wine Agency, and Mr. Tarash Papaskua, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Korea, also attended the exhibition.
The Seoul International Wine & Spirits Expo is one of the most significant annual events in Asia’s wine and spirits industry, notable for its scale and importance.
According to Georgian wine producers, alongside China and Japan, South Korea represents one of the most promising markets for Georgian wine, with growing interest in both red and traditional Qvevri wines.
Georgian wine was first presented at the Seoul International Wine & Spirits Expo in 2015.
As part of the exhibition, a large-scale presentation of Georgian wine was held in Seoul, including a wine masterclass, a tasting session, and the Georgian Wine Festival, where participants paired Georgian wines with Korean cuisine.
During their visit to the Republic of Korea, members of the Georgian delegation held meetings with representatives of the winemaking industry and the commercial sector.
The discussions centered on opportunities to enhance the export potential of Georgian wine in the Korean market, as well as on initiating new joint projects to further develop bilateral trade relations.
According to 2024 data, approximately 72,500 liters of wine were exported to the Republic of Korea, representing a 26% increase compared to the same period in 2023. The growth trend has continued into 2025, with around 32,000 liters exported during the first five months of the year—an increase of 52% compared to the same period last year.