ნინო თანდილაშვილმა ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში“ შეტანილი ცვლილებები გააცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტში გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე, საქართველოს ბიზნესასოციაციის წევრ კომპანიებს გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში შესულ ცვლილებებთან დაკავშირებით პრეზენტაცია წარუდგინა.
„ბიზნესსექტორს წარვუდგინეთ გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში შეტანილი ცვლილებები. მნიშვნელოვანია, რომ გარემოსდაცვითი სანებართვო პროცესი იყოს მაქსიმალურად მოქნილი, რომ არ შეფერხდეს ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელება, ხელი შეეწყოს ქვეყანაში როგორც სახელმწიფო, ისე კერძო საინვესტიციო პროექტების განვითარებას, ასევე დაცული იყოს გარემოსდაცვითი სტანდარტები. ცვლილებები ბიზნესის მხრიდან დადებითად შეფასდა.
ასევე, მნიშვნელოვანია, არ გავცდეთ იმ საერთაშორისო სტანდარტებს, რასაც ევროპული დირექტივები და ასოცირების შეთანხმება გვიდგენს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“ 2018 წლიდან ამოქმედდა და ერთ-ერთი პირველი საკანონმდებლო აქტი იყო, რომელმაც ეროვნული კანონმდებლობა ევროკავშირის გარემოზე ზემოქმედების და სტრატეგიული შეფასების დირექტივებს სრულად დაუახლოვა.

Nino Tandilashvili Presented Amendments to the Environmental Assessment Code to Business Sector Representatives
Mrs. Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, delivered a presentation on recent amendments to the Environmental Assessment Code during a working meeting at the Parliament of Georgia’s Committee on Environmental Protection and Natural Resources. The audience included member companies of the Georgian Business Association.
''We introduced the business sector to the amendments made to the Environmental Assessment Code. It is important that the environmental permitting process remains as flexible as possible to avoid delays in economic activities, support the development of both public and private investment projects in the country, while ensuring that environmental standards are upheld. The business community assessed the amendments positively.
It is also crucial that we do not deviate from the international standards set forth by European directives and the Association Agreement,” said Mrs. Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
Notably, the Environmental Assessment Code, which came into effect in 2018, was one of the first legislative acts to fully align Georgia’s national legislation with the EU directives on environmental impact and strategic assessment.