ნინო თანდილაშვილი გაეროს მაღალი დონის კონფერენციის ფარგლებში გამართულ საერთაშორისო პანელზე სიტყვით გამოვიდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, საფრანგეთის რესპუბლიკის ქალაქ ნიცაში, გაეროს მაღალი დონის კონფერენციის ფარგლებში გამართულ საერთაშორისო პანელზე სიტყვით გამოვიდა. საერთაშორისო პანელის თემა „მდგრადი თევზჭერის მართვის ხელშეწყობა“ იყო.
სიტყვით გამოსვლისას, ნინო თანდილაშვილმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა საქართველოს, როგორც შავი ზღვისპირა ქვეყნის ძალისხმევაზე და მიღწეულ პროგრესზე მდგრადი თევზჭერის პოლიტიკის დანერგვასა და განხორციელებაში.
„ჩვენი მიზანია, ყველა ეტაპზე, პოლიტიკის დაგეგმვიდან მის განხორციელებამდე, დავიცვათ და დავაბალანსოთ ეკონომიკური, სოციალური, ტურისტული და ბიომრავალფეროვნების ინტერესები. საქართველოში კომერციული თევზჭერა მკაცრი ლიცენზირების სისტემის ფარგლებში რეგულირდება, ხოლო თევზჭერის წლიური კვოტები განისაზღვრება როგორც ეროვნულ, ისე საერთაშორისო ექსპერტთა მონაწილეობით, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მეთოდოლოგიის გამოყენებით“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ ისაუბრა არარეგისტრირებული და არარეგულირებადი (IUU) თევზჭერის წინააღმდეგ გადადგმულ ნაბიჯებზე, მათ შორის, თანამედროვე მონიტორინგის ტექნოლოგიების დანერგვაზე.
„ევროკავშირის მიერ საქართველოს სახელმწიფო უწყებების მიერ გაცემული თევზჭერის სერტიფიკატების (catch certification) აღიარება მნიშვნელოვანი მიღწევაა. ეს არამარტო ქმნის ახალ შესაძლებლობებს ქვეყნისთვის საერთაშორისო ვაჭრობაში უფრო აქტიური ჩართვის კუთხით, არამედ კიდევ უფრო ამყარებს მდგრადობის პრინციპებს“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ მადლობა გადაუხადა FAO-ს საქართველოში აკვაკულტურის მდგრადი განვითარების ხელშეწყობისთვის. მისი თქმით, ქვეყანაში უკვე განსაზღვრულია აკვაკულტურისთვის გამოყოფილი სპეციალური ზონები, რომლებიც სრულად შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს. სულ ახლახანს გაიცა პირველი აკვაკულტურის ლიცენზია - ეს მნიშვნელოვანი ნაბიჯია რეგულირებული და მდგრადი სექტორის ჩამოყალიბებისკენ, რაც, თავის მხრივ, ხელს უწყობს ზღვისპირა თემების სოციალურ-ეკონომიკურ გაძლიერებას. მან ასევე აღნიშნა, რომ საქართველო აქტიურად თანამშრომლობს ხმელთაშუა ზღვის გენერალურ თევზჭერის კომისიასთან (GFCM), რომლის ფარგლებშიც მიმდინარეობს მუშაობა მცირე მოცულობის თევზჭერის სექტორის გაძლიერებაზე.
„მცირე თევზჭერის სექტორის მხარდაჭერა არა მხოლოდ ეკოლოგიური ვალდებულებაა, არამედ არის მნიშვნელოვანი სოციალური და ეკონომიკური ამოცანაც. აუცილებელია ამ სფეროში ჩართული ადამიანების ცოდნისა და ტრადიციული პრაქტიკის აღიარება, დაცვა და მათი გათვალისწინება პოლიტიკურ გადაწყვეტილებებში“, - განაცხადა მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
პანელური დისკუსია გაეროს 2025 წლის ოკეანის კონფერენციის ფარგლებში გაიმართა, რომელიც ეძღვნებოდა მდგრადი განვითარების მე-14 მიზნის მიღწევას „ოკეანეების, ზღვებისა და საზღვაო რესურსების დაცვა და მათი მდგრადი გამოყენება მდგრადი განვითარების უზრუნველსაყოფად“. ღონისძიებას FAO-ს გენერალური მდივანი, ევროკომისარი მეთევზეობის საკითხებში, სხვადასხვა ქვეყნების მინისტრები, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Nino Tandilashvili Delivers Remarks at International Panel Held as Part of UN High-Level Conference.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili, delivered a keynote speech at an international panel held as part of the UN High-Level Conference in Nice, France. The theme of the global panel was “Fostering sustainable fisheries management”.
In her address, Deputy Minister Tandilashvili underscored Georgia’s progress as a Black Sea nation in advancing sustainable fisheries policy.
“Our goal is to ensure a balanced approach that integrates economic, social, tourism, and biodiversity interests throughout every stage—from policy planning to implementation.
Commercial fishing in Georgia is regulated by a rigorous licensing system, with annual fishing quotas determined through a science-based methodology developed by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), which involves both national and international experts, ‘’ stated the First Deputy Minister.
The First Deputy Minister highlighted Georgia’s efforts to combat illegal, unreported, and unregulated (IUU) fishing, including the adoption of advanced monitoring technologies.
‘’The major milestone is the European Union’s recognition of catch certifications issued by Georgian state agencies, which not only facilitates greater participation in international trade but also reinforces the nation’s commitment to the principles of sustainability,” said Mrs Tandilashvili.
The First Deputy Minister expressed gratitude to the FAO for its continued support in developing Georgia’s aquaculture sector, emphasizing the designation of aquaculture development zones that meet international standards and the issuance of Georgia’s first aquaculture license—an important step in creating a regulated and sustainable industry, which contributes to the socio-economic empowerment of coastal communities.
Mrs. Tandilashvili also highlighted Georgia’s active cooperation with the General Fisheries Commission for the Mediterranean (GFCM), particularly in strengthening the small-scale fisheries sector.
“Supporting small-scale fisheries is not only an environmental imperative but also a vital social and economic responsibility. It is essential to recognize, preserve, and integrate the knowledge and traditional practices of those engaged in the sector into policymaking.” stated the First Deputy.
The panel was convened as part of the lead-up to the UN 2025 Ocean Conference, dedicated to Sustainable Development Goal 14: Life Below Water – aimed at conserving and sustainably using the oceans, seas, and marine resources.
The high-level officials, including the FAO Secretary-General, the European Commissioner for Fisheries, Ministers from various countries,  representatives from international organizations and the scientific community, attended the event.