ნინო თანდილაშვილი: „საქართველო, როგორც შავი ზღვისპირა ქვეყანა, სრულად აცნობიერებს რეგიონული თანამშრომლობის მნიშვნელობას საერთო გამოწვევების დაძლევის და მდგრადი განვითარების უზრუნველსაყოფად“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა მონაწილეობა მიიღო „გაეროს 2025 წლის ოკეანეების კონფერენციის“ ფარგლებში გამართულ მაღალი დონის პანელურ დისკუსიაში, რომლის თემაც იყო
„თანამშრომლობის ყველა ფორმის ხელშეწყობა და მხარდაჭერა, განსაკუთრებით - რეგიონულ და სუბრეგიონულ დონეზე“.
სიტყვით გამოსვლის დროს, მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ საქართველო, როგორც შავი ზღვისპირა ქვეყანა, სრულად აცნობიერებს რეგიონული თანამშრომლობის მნიშვნელობას საერთო გამოწვევების დაძლევის და მდგრადი განვითარების უზრუნველსაყოფად.
„ზღვის ეკოსისტემები სახელმწიფო საზღვრებს არ ექვემდებარება. დაბინძურება, გადაჭარბებული თევზჭერა, ჰაბიტატების დაზიანება და კლიმატის ცვლილება - ეს გამოწვევები მთელ რეგიონზე ახდენს პირდაპირ გავლენას. ამ პრობლემებთან გამკლავება შესაძლებელია მხოლოდ სოლიდარობაზე, პარტნიორობასა და ერთობლივ მოქმედებაზე დაფუძნებული რეგიონული თანამშრომლობით“, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
ნინო თანდილაშვილმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესსა და ამ მიმართულებით მიღწეულ პროგრესზე. მისი თქმით, საქართველო აქტიურად აგრძელებს ევროპასთან ინტეგრაციას და წარმატებით ასრულებს ვალდებულებებს, რომლებიც აღებული აქვს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) ფარგლებში. ამ პროცესით ქვეყანა კიდევ უფრო უახლოვდება ევროკავშირის სტანდარტებს ისეთ სფეროებში, როგორიცაა გარემოს დაცვა, საზღვაო მმართველობა და მდგრადი ეკონომიკური განვითარება, რაც ხელს უწყობს რეგიონის სტაბილურობას.
სიტყვით გამოსვლის დროს, ნინო თანდილაშვილმა ხაზი გაუსვა საქართველოს ჩართულობას საერთაშორისო და რეგიონულ ინიციატივებში, განსაკუთრებით - ხმელთაშუა ზღვის თევზჭერის გენერალურ კომისიასთან (GFCM) თანამშრომლობის ფარგლებში, რაც მოიცავს მონაცემების გაზიარებას, შესაძლებლობების გაძლიერებასა და მდგრადი თევზჭერის ხელშეწყობას. მისი თქმით, რეგიონულ თევზჭერის მართვის ორგანიზაციებს გადამწყვეტი როლი აკისრიათ საზღვაო რესურსების მეცნიერულად დასაბუთებულ და ინკლუზიურ მართვაში.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ ისაუბრა რეგიონული თანამშრომლობის ეკონომიკურ და ინფრასტრუქტურულ მნიშვნელობაზე. ყურადღება დაუთმო შავი ზღვის წყალქვეშა ელექტროსადენის პროექტს, რომელიც საქართველოს ევროპულ ენერგოსისტემებთან დააკავშირებს.
„შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტი წარმოადგენს გლობალურ ინვესტიციას სტრატეგიულ ინფრასტრუქტურაში, რომელიც ემსახურება როგორც ეროვნულ, ისე რეგიონულ ინტერესებს, აძლიერებს კავშირებს, აჩქარებს მწვანე გარდაქმნას და ხელს უწყობს ეკონომიკურ წინსვლას“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
სიტყვით გამოსვლის დასასრულს, ნინო თანდილაშვილმა საერთაშორისო საზოგადოებას მოუწოდა, გააძლიეროს ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერა რეგიონული შესაძლებლობების გასაძლიერებლად ისეთ მნიშვნელოვან მიმართულებებში, როგორიცაა მონიტორინგი, აღსრულება, სამეცნიერო კვლევა და ინფრასტრუქტურის განვითარება.

Nino Tandilashvili: “Georgia, as a Black Sea country, fully understands the importance of regional cooperation in overcoming common challenges and ensuring sustainable development”.
Mrs Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia participated in a high-level panel discussion held as part of the “UN 2025 Ocean Conference”; the session focused on “Promoting and supporting all forms of cooperation, especially at the regional and subregional levels”.
In her address, the First Deputy Minister noted that Georgia, as a Black Sea country, fully understands the importance of regional cooperation in overcoming shared challenges and ensuring sustainable development.
“Marine ecosystems are not subject to state borders. Pollution, overfishing, habitat destruction, and climate change are transboundary challenges directly affecting the entire region. The mentioned problems might be addressed only through regional cooperation based on solidarity, partnership, and joint action,” stated Mrs. Tandilashvili.
Mrs. Tandilashvili highlighted Georgia’s ongoing efforts toward European integration, particularly under the Deep and Comprehensive Free Trade Area Agreement (DCFTA) with the European Union. She noted that this process has significantly advanced the country’s alignment with EU standards in areas such as environmental protection, maritime governance, and sustainable economic development, contributing to greater regional stability.
The First Deputy Minister also underscored Georgia’s active role in international and regional initiatives, with particular reference to its cooperation with the General Fisheries Commission for the Mediterranean (GFCM); she emphasized joint efforts in data sharing, capacity building, and the promotion of sustainable fisheries, noting that regional fisheries management organizations play a crucial role in the science-based and inclusive governance of marine resources.
In addition to environmental collaboration, Mrs Tandilashvili spoke on the strategic economic and infrastructural importance of regional cooperation, highlighting the Black Sea Submarine Cable Project—a transformative initiative aimed at connecting Georgia to the European energy grid.
“The Black Sea Submarine Cable Project represents a global investment in strategic infrastructure,  supporting national and regional interests, strengthening connectivity, accelerating the green transition, and driving to economic development,” the First Deputy said.
In her concluding remarks, Mrs. Tandilashvili called on the international community to scale up financial and technical support aimed at enhancing regional capacity in crucial areas, such as monitoring, enforcement, scientific research, and infrastructure development.