დავით სონღულაშვილი: „ნებისმიერი საკითხი ადაპტირებადი უნდა იყოს გარემოზე. მხოლოდ ასე შეიძლება რაღაც განვითარდეს. ათი წლის წინ მიღებული გადაწყვეტილება დღესაც ვერ იმუშავებს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის განცხადებით, მუნიციპალიტეტებში, სადაც იყო მელიორაციის საკითხები დასმული, თითქმის ყველგან იყო შესაბამისი სამსახური  ჩასული.
„თუ ვინმე აქტიურად მუშაობს ფერმერებთან, ერთი-ერთი გამორჩეული მელიორაციის სამსახურია. კლიმატური პირობებიდან გამომდინარე, კიდევ უფრო მეტად დიდი გამოწვევა გახდება წყალი. ამიტომ, მნიშვნელოვანი არის რეზერვუარების შექმნა. გვაქვს გეგმები ამასთან დაკავშირებით. გარემოებები იცლება, ამ გარემოებებს უნდა ავუწყოთ ფეხი და ნებისმიერი საკითხი ადაპტირებადი უნდა იყოს გარემოზე. მხოლოდ ასე შეიძლება რაღაც განვითარდეს. ათი წლის წინ მიღებული გადაწყვეტილება დღესაც ვერ იმუშავებს.
აბსოლუტურად სხვა გარემოებები არსებობს და ამაზე უნდა ვიყოთ ადაპტირებადი და რეაგირებები შეგვეძლოს სწრაფად და ადვილად, თუ გვინდა რომ შედეგებსაც მივაღწიოთ და გამოწვევებს გავუმკლავდეთ. სადაც არ გვექნება შესაძლებლობა აქტიურად გავაკეთოთ ადაპტირება გარემოზე და მოთხოვნებზე, მხოლოდ პრობლემებს ჩავყვებით და გამოსავალს ვერ ვიპოვით და ეს იქნება რეალობა“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.

David Songulashvili: “Every issue must be adaptable to the environment. This is the only way when progress is possible. A decision made ten years ago cannot be expected to work today”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture noted that in municipalities where melioration-related issues had been identified, relevant services were mobilized and dispatched to virtually all affected areas.
“If any agency is actively engaged with farmers, one of the most notable is the melioration service. Given evolving climatic conditions, water will become an even greater challenge. Therefore, the creation of reservoirs is crucial, and we already have plans in this regard. Circumstances are changing, and we must keep pace with them. Every issue must be adaptable to the environment—this is the only way development can occur. A decision made ten years ago cannot be expected to remain effective today.
We are facing entirely new realities, and we must adapt and respond swiftly and efficiently to achieve results and address emerging challenges. Where we fail to adapt to environmental conditions and evolving demands actively, we will merely follow problems rather than solve them—and that will become our reality,” Mr David Songulashvili stated.