დავით სონღულაშვილი ისრაელის გარემოს დაცვის მინისტრს იდიტ სილმანს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, ისრაელის სახელმწიფოში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, გარემოს დაცვის მინისტრს, იდიტ სილმანს შეხვდა.შეხვედრაზე მხარეებმა ყურადღება გაამახვილეს კლიმატის ცვლილებების ფონზე არსებულ გამოწვევებზე, რომელიც გავლენას ახდენს ყველა ქვეყნის სოციალურ, ეკონომიკურ და უსაფრთხოების სფეროებზე. აღნიშნულ კონტექსტში საერთაშორისო თანამშრომლობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი ხდება.
დავით სონღულაშვილმა საქართველოში გარემოსდაცვითი მმართველობის გასაძლიერებლად, კლიმატის მდგრადობის გასაუმჯობესებლად და მდგრადი, დაბალი ემისიების მქონე ეკონომიკაზე გადასვლის დასაჩქარებლად მიმდინარე რეფორმებზე გაამახვილა ყურადღება.
„ჩვენ ვახორციელებთ პოლიტიკას, რომელიც შეესაბამება ჩვენს ეროვნულ ვალდებულებებს, აძლიერებს ჰაერის ხარისხის მართვას, აფართოებს დაცულ ტერიტორიებს და ახდენს ნარჩენების მართვის მოდერნიზებას“, - განაცხადა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
დავით სონღულაშვილმა ისრაელთან გარემოსდაცვითი მიმართულებით თანამშრომლობის გაძლიერების რამდენიმე საკითხზე გაამახვილა ყურადღება; განსაკუთრებით აღინიშნა წყლის რესურსების რაციონალური მართვის საკითხი; კერძოდ, ეროვნული წყლის რესურსების მართვის სისტემის რეფორმირების პროცესი, რომელიც ეფუძნება საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკას და მნიშვნელოვანია ორი ქვეყნის სამინისტროებს შორის პოლიტიკის გაზიარების კუთხით, განსაკუთრებით კი, შესაბამისი სააგენტოების თანამშრომლობისათვის. დავით სონღულაშვილმა ნარჩენების შემცირების მიმართულებით საქართველოში მიმდინარე რეფორმებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ პლასტმასის მავნე ზეგავლენისგან თავის ასარიდებლად, ახლად მიღებული რეგულაცია ძალაში 2026 წლის 1 იანვრიდან შევა. რეგულაცია კრძალავს საკვებთან შეხებაში მყოფი პლასტმასის გარკვეული ნივთების გამოყენებას.
„ჩვენ ვცდილობთ, ხელი შევუწყოთ ალტერნატივებს, რომლებიც უფრო ბიომეგობრული გადაწყვეტილებებია. ისრაელის გამოცდილება მოწინავეა გადამუშავების ტექნოლოგიებში, ნარჩენებისგან ენერგიის მიღების სისტემებში და ცირკულარული ეკონომიკის პოლიტიკაში“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა შეხვედრაზე საქართველოს დაცული ტერიტორიების მართვის პოლიტიკაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ მთელი ქვეყნის მასშტაბით 100 დაცული ტერიტორია არსებობს, რომლებიც ქვეყნის ტერიტორიის 13%-ს ფარავს. მინისტრის განცხადებით, თანამშრომლობა დაცული ტერიტორიების სააგენტოსა და ისრაელის ეროვნული პარკების სააგენტოს (INPA) შორის, ხელს შეუწყობს ორ ქვეყანას შორის მდგრადი ტურიზმის განვითარებას.
ისრაელის გარემოს დაცვის მინისტრმა იდიტ სილმანმა დავით სონღულაშვილს ვიზიტისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ ორ ქვეყანას შორის მჭიდრო პარტნიორული ურთიერთობების გაძლიერებას უდიდესი მნიშვნელობა აქვს. თანამშრომლობა ხელს უწყობს მსოფლიო გარემოსდაცვითი პოლიტიკის ეფექტიან განხორციელებას, განსაკუთრებით კლიმატის ცვლილებით არსებული გამოწვევების ფონზე.
ისრაელის სახელმწიფოში გარემოს დაცვის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრ დავით სონღულაშვილთან ერთად, მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ისრაელის სახელმწიფოში ზაზა კანდელაკი და საქართველოს საპატიო კონსული მენი ბენიში ესწრებოდნენ.

As part of his working visit to the State of Israel, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, met with the Israeli Minister of Environmental Protection, Mrs Idit Silman.
During the meeting, the parties focused on the challenges posed by climate change, which are affecting the social, economic, and security sectors across all countries. In this context, international cooperation becomes increasingly significant.
Minister Songulashvili highlighted the reforms underway in Georgia aimed at strengthening environmental governance, enhancing climate resilience, and accelerating the transition to a sustainable, low-emission economy system.
“We are pursuing policies aligned with our national commitments—policies that strengthen air-quality management, expand protected areas, and modernise waste management,” stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Mr Songulashvili underscored several areas for deepening environmental cooperation with Israel, particularly the rational management of water resources. He highlighted the reform of Georgia’s national water-resource management system, which is based on best international practices and presents valuable opportunities for policy exchange between the two countries, especially for cooperation among the relevant Agencies. The Minister also spoke about Georgia’s ongoing reforms to reduce waste, stating that, to mitigate the harmful impact of plastics, newly adopted regulations will enter into force on 1 January 2026, which prohibit the use of certain plastic items intended for contact with food.
“We are working to promote alternatives that offer more environmentally friendly solutions. Israeli experience is advanced in recycling technologies, waste-to-energy systems, and circular-economy policies,” Mr Songulashvili added.
The Minister also drew attention to Georgia’s protected-area management policy, noting that the country currently has 100 protected areas, covering 13% of its territory.
According to him, cooperation between Georgia’s Agency of Protected Areas and the Israeli Nature and Parks Authority (INPA) will help to develop sustainable tourism between the two countries.
Israeli Minister of Environmental Protection, Mr Idit Silman, thanked Mr Songulashvili for his visit and emphasised the importance of strengthening the close partnership between the two countries. She also mentioned that such cooperation supports the effective implementation of global environmental policies, especially in the face of climate-related challenges.
The  Deputy Minister, Mr Lasha Dolidze, Georgia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the State of Israel, Mr Zaza Kandelaki, and Georgia’s Honorary Consul, Mr Meni Ben Ishai, attended the meeting, alongside Minister David Songulashvili.