დავით სონღულაშვილი სომელიეთა საერთაშორისო გილდიის პრეზიდენტს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი სომელიეთა საერთაშორისო გილდიის (ISG) პრეზიდენტს, ჯოზეფ მილერს შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა მევენახეობისა და ღვინის ინდუსტრიის განვითარების, ღვინის ბაზრების დივერსიფიკაციის, ასევე, სომელიეს პროფესიის პოპულარიზაციის მნიშვნელობის შესახებ იმსჯელეს. განხილული იყო ISG-ის პროგრამების ინტეგრაცია საქართველოს უნივერსიტეტებსა და პროფესიულ სასწავლებლებში.„ჩვენი ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია სომელიეთა საერთაშორისო გილდიის პრეზიდენტის ვიზიტი. ასეთი რანგის სტუმრების როლი განსაკუთრებულია საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის ცნობადობის ზრდასა და განვითარებაში. ისინი, ფაქტობრივად, ქართული ღვინის წარმომადგენლები ხდებიან გლობალურ დონეზე, რაც ხელს უწყობს ახალი ბაზრების მოძიებას და ქართული ღვინის პოპულარიზაციას. სომელიეების აქტიურობა ქართულ ბაზარზე ასევე ხელს უწყობს ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესებას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრაზე, გილდიის პრეზიდენტმა საერთაშორისო პარტნიორობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება. მისი თქმით, სომელიეთა საერთაშორისო გილდია მრავალი წელია სხვადასხვა ქვეყანაში 14 ენაზე ატარებს ქართული ღვინის შესახებ სასწავლო კურსებს.
„მომავალ თვეში ვიწყებთ ახალ კურსებს საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. როგორც ორგანიზაციისთვის, ეს განსაკუთრებული შესაძლებლობაა, ქართული ღვინოები კიდევ უფრო მეტად ცნობადი გავხადოთ საერთაშორისო ბაზრებზე. ჩვენი საგანმანათლებლო პროგრამის გაფართოება ნიშნავს, რომ შეგვიძლია ქართული ღვინოები ახალ კონტინენტებზე - იქნება ეს აზიის ქვეყნები, ჩინეთი, იაპონია თუ ლათინური ამერიკის ბაზრები, სხვადასხვა ენაზე გავაცნოთ მომხმარებელს. გვჯერა, რომ ერთობლივი ძალებით შევძლებთ ქართული ღვინოების პოპულარობის სულ უფრო მეტად გაზრდას“, - განაცხადა ჯოზეფ მილერმა.
საერთაშორისო სომელიეთა გილდია (ISG) 1982 წელს დაარსდა და დღეს მსოფლიოში ღვინის სფეროში წამყვან საგანმანათლებლო სისტემას წარმოადგენს. ორგანიზაცია მუშაობს 40-ზე მეტ ქვეყანაში, სადაც 60-ზე მეტ სასწავლებელში სწავლება 14 ენაზე ტარდება. ISG-ის პროგრამები მოიცავს სომელიეს პროფესიულ მომზადებას, მეღვინეობას, ღვინის ბიზნესის მენეჯმენტს, კულინარიასა და კვებას. ჯოზეფ მილერის ხელმძღვანელობით, ISG გახდა გლობალური ლიდერი სომელიეს განათლებისა და სერტიფიცირების სფეროში, რომელიც ხელს უწყობს სტუდენტების პროფესიულ განვითარებას და საერთაშორისო სტანდარტების დამკვიდრებას.

David Songulashvili Meets with President of the International Sommelier Guild.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, met with Mr. Joseph Miller, President of the International Sommelier Guild (ISG). The parties discussed issues related to advancing viticulture, diversifying wine markets, promoting the sommelier profession, and integrating ISG programs in Georgian universities and vocational institutions.
"The ISG President’s visit is significant for Georgia. Distinguished guests like Mr. Miller help elevate awareness of Georgian wine in international markets. They serve as ambassadors, helping us identify markets and enhance wine recognition. Additionally, sommeliers’ engagement within Georgia drives improvements in wine quality," stated Minister Songulashvili.
During the meeting, the President of the Guild emphasized the importance of international partnerships, noting that the ISG has delivered educational courses on Georgian wine in multiple countries and in 14 languages for years.
"Next month, we are launching new courses in cooperation with the Georgian Technical University. For our organization, this represents a unique opportunity to further raise global awareness of Georgian wines. Expanding our educational program means we can introduce Georgian wines to entirely new continents—be it in Asian countries, China, Japan, or the markets of Latin America—communicating in various languages. We strongly believe that through joint efforts, we can significantly increase the global popularity of Georgian wines," said Mr. Joseph Miller.
The International Sommelier Guild (ISG), founded in 1982, is now a leading global educational institution in the wine industry. The organization operates in over 40 countries and offers instruction in more than 60 institutions in 14 languages. ISG programs cover professional sommelier training, winemaking, wine business management, culinary arts, and food and beverage studies. Under Joseph Miller’s leadership, ISG has become a global leader in sommelier education and certification, supporting students’ professional development and the establishment of international standards in the industry.