გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკის რეინჯერებს შეხვდა
ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკი ერთ-ერთი ყველაზე დიდი ეროვნული პარკია არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ ევროპის მასშტაბით. მისი საერთო ფართობი 107 649.10 ჰა-ია, რომელსაც 82 რეინჯერი იცავს.
მინისტრმა რეინჯერებს მადლობა გადაუხადა მაღალი რისკის შემცველი საქმიანობისთვის და აღნიშნა, რომ დაცული ტერიტორიები ქვეყნის უნიკალური ბუნებრივი საგანძურის შენარჩუნების მიზნით იქმნება. ამ ტერიტორიების დაცვა განსაკუთრებული მნიშვნელობის საქმეა.
შეხვედრის დროს მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ ქვეყანაში ხანძარსაშიში პერიოდია და დეტალური ინფორმაცია მიიღო რეინჯერთა აღჭურვილობისა და სამუშაო პირობების შესახებ.
ზაფხულის პერიოდში რეინჯერები განსხვავებული რეჟიმით ახორციელებენ პატრულირებას, ქმნიან სპეციალურ ჯგუფებს და იყენებენ შესაბამის ხანძარსაწინააღმდეგო ინვენტარს. ყველა რეინჯერს გავლილი აქვს შესაბამისი თემატური სწავლება.
აღსანიშნავია, რომ ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნულ პარკში მიმდინარეობს თანამედროვე სისტემის დანერგვა, რომელიც დისტანციური ტექნოლოგიების გამოყენებით ტყის ხანძრების
ადრეულ აღმოჩენასა და მონიტორინგს უზრუნველყოფს. დაცული ტერიტორიის ადმინისტრაცია აღჭურვილია სახანძრო მანქანებითა და სითბური დრონებით.
ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკი ლაშქრობის მოყვარულთათვის ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული მიმართულებაა. პარკის ტურისტული მარშრუტების ქსელი მოიცავს 17 მარკირებულ და კეთილმოწყობილ ბილიკს, რომელიც ერთი და მრავალდღიანი ლაშქრობების ფართო არჩევანს იძლევა.

Minister of Environmental Protection and Agriculture David Songulashvili Meets with Rangers of Borjomi-Kharagauli National Park.
Borjomi-Kharagauli National Park is one of the largest national parks not only in Georgia but also across Europe, covering a total area of 107,649.10 hectares, and protected by 82 dedicated rangers.
The Minister thanked the rangers for their high-risk work, noting that protected areas are created to preserve the country's unique natural heritage. Therefore,  safeguarding these territories is a matter of utmost importance.
During the meeting, the Minister highlighted that the country is currently in a fire-prone season and received detailed information about the rangers’ equipment and working conditions.
Throughout the summer period, rangers operate under a special patrol regime, form dedicated teams, and utilize appropriate firefighting equipment. All rangers have undergone an important specialized training.
Notably, Borjomi-Kharagauli National Park is adopting a modern system that uses remote technologies for the early detection and monitoring of forest fires. The park administration is equipped with firefighting vehicles and thermal drones.
Borjomi-Kharagauli National Park is one of the most popular destinations for hiking enthusiasts. Its network of tourist trails includes 17 marked and well-maintained paths, offering a wide variety of options for both single-day and multi-day hikes.