დავით სონღულაშვილი ახალციხეში კომპანიის „მესხეთის მეფრინველეობა“ საქმიანობას გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი  ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კლდეში, კომპანიის  „მესხეთის მეფრინველეობა“  საქმიანობას  გაეცნო.
შპს „მესხეთის მეფრინველეობა“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია.  კომპანია სარგებლობს „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტით,  აგროსესხის ოდენობა დაახლოებით 500,000 ლარია.  მეფრინველეობის ფერმაში 50,000 ფრთა ქათამი ჰყავთ; დღიურად 40,000 კვერცხი იწარმოება.  პროდუქციის რეალიზაცია ადგილობრივ ბაზარზე ხორციელდება. ფერმაში 30 ადგილობრივია დასაქმებული.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“  პროექტის ფარგლებში, მეფრინველეობის ფერმების მოწყობისა და განვითარების  მიზნობრიობით, საქართველოს მასშტაბით, ბანკების მიერ გაცემულია   278,1  მლნ ლარზე მეტი  ღირებულების 2,779 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 67,2 მლნ ლარს აღემატება, მათ შორის, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ბანკების მიერ გაცემულია 8,8 მლნ ლარის ღირებულების 133 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 1,8 მლნ ლარს აღემატება.
კომპანია „მესხეთის მეფრინველეობაში“ მინისტრთან ერთად იმყოფებოდენენ მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სახელმწიფო რწმუნებული სამცხე-ჯავახეთის  რეგიონში ზაალ გელაშვილი, ახალციხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე დავით ლომიძე და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი ავალიანი.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the village of Klde in Akhaltsikhe Municipality to learn about the activities of the company “Meskheti Poultry.”
LTD “Meskheti Poultry” is a beneficiary of the Agricultural Development Agency. The company benefits from the “Preferential Agrocredit” program, with an agricultural loan amounting to approximately GEL 500,000. The poultry farm houses 50,000 chickens and produces 40,000 eggs daily. Its products are sold in the local market. The farm employs 30 local residents.
Under the “Preferential Agrocredit” program, aiming at establishing  and developing poultry farms, banks across Georgia have issued 2,779 loans worth over GEL 278.1 million. Co-financing from the Agricultural Development Agency exceeds GEL 67.2 million. In the Samtskhe-Javakheti region alone, banks have provided 133 loans worth GEL 8.8 million, with co-financing from the Agency exceeding GEL 1.8 million.
The Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, the State Representative of Samtskhe-Javakheti Region, Mr. Zaal Gelashvili, Chairman of Akhaltsikhe Municipal Assembly, Mr. David Lomidze, and Acting Director of the Agricultural Development Agency, Mr. Giorgi Avaliani, accompanied the Minister during the visit to LTD “Meskheti Poultry.”