დავით სონღულაშვილი: „სახელმწიფოსგან მეწარმეები მხარდაჭერას საქმიანობის ყველა ეტაპზე იღებენ“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კლდეში კომპანიის „გეო ფლაუერი“ ხილისა და სამკურნალო მცენარეების გადამმუშავებელი საწარმო დაათვალიერა.
„სახელწიფოსგან მეწარმეები მხარდაჭერას საქმიანობის ყველა ეტაპზე იღებენ, რაც მათ საშუალებას აძლევს, სწრაფად განავითარონ ბიზნესი და შექმნან კონკურენტუნარიანი პროდუქცია, რომელიც მოთხოვნადია როგორც ადგილობრივ, ასევე საექსპორტო ბაზრებზე. სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერა გრძელდება ყველა იმ საჭიროების გათვალისწინებით, რაც ფერმერებს და მეწარმეებს აქვთ“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
შპს „გეო ფლაუერი“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანია სარგებლობს „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტით, გასულ წელს ჩართული იყო არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამაში.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის სოფელ კლდეში მოქმედ საწარმოს დღიურად 2 ტონა სამკურნალო ბალახისა და 5 ტონა ხილის ჩაის გაშრობა-გადამუშავების შესაძლებლობა აქვს. საწარმოში დანერგილია სურსათის უვნებლობის მენეჯმენტის სისტემა ISO 22000. საწარმო, სადაც სეზონურად 200, ხოლო მუდმივად 40 ადამიანია დასაქმებული, წარმოებული პროდუქციის ექსპორტს ძირითადად ევროკავშირის ქვეყნებში, რუსეთსა და თურქეთში ახორციელებს. წარმოებული პროდუქცია იყიდება ბრენდით „მონთი“.
აღსანიშნავია, რომ შეღავათიანი აგროკრედიტის ფარგლებში, საწარმოში მზის მცირე ელექტროსადგურია მოწყობილი, სადაც გამომუშავებული ენერგია, გამოიყენება საწარმოში.
კომპანია „გეო ფლაუერი“ საწარმოს ამბროლაურის მუნიციპალიტეტშიც ფლობს.
დავით სონღულაშვილთან ერთად, ხილისა და სამკურნალო მცენარეების გადამმუშავებელი საწარმო დაათვალიერეს მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძემ, სახელმწიფო რწმუნებულმა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ზაალ გელაშვილმა, ახალციხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე დავით ლომიძემ და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა გიორგი ავალიანმა.
აღსანიშნავია, რომ „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში, გადამმუშავებელი საწარმოების შექმნისა და განვითარების მიზნობრიობით, საქართველოს მასშტაბით, ბანკების მიერ გაცემულია 1,3 მილიარდ ლარზე მეტი ღირებულების 3,630 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 326,6 მილიონს აღემატება, მათ შორის სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ბანკების მიერ გაცემულია 29,3 მლნ ლარის ღირებულების 229 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 7,8 მლნ ლარს აღემატება.

David Songulashvili: “The State Supports Entrepreneurs at Every Stage of Their Activities”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the LTD  Geo Flower fruit and medicinal plant processing facility located in the village of Klde, Akhaltsikhe Municipality.
“Entrepreneurs receive support from the state at every stage of their activities. This enables them to grow their businesses rapidly and produce competitive products that are in demand both locally and internationally. The government remains committed to addressing the needs of farmers and entrepreneurs,” said Minister Songulashvili during the visit.
LTD Geo Flower is a beneficiary of the Rural Development Agency and participates in the Preferential Agrocredit program. Additionally, the company was involved last year in a government initiative aimed at supporting the sale of substandard apple crops.
The Klde-based facility is equipped to dry and process up to 2 tonnes of medicinal herbs and 5 tonnes of fruit tea daily. It operates under the ISO 22000 food safety management system and employs 200 seasonal and 40 permanent staff. The company exports its products, sold under the “Monti” brand, to markets including the European Union, Russia, and Turkey.
Notably, under the Preferential Agrocredit program, the company has installed a small-scale solar power plant to supply renewable energy to its operations, improving both sustainability and efficiency.
Geo Flower also operates a facility in the Ambrolauri Municipality.
Minister Songulashvili was accompanied by Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, State Representative in Samtskhe-Javakheti region, Mr. Zaal Gelashvili, Chairman of Akhaltsikhe Municipality City Council, Mr. David Lomidze, and Acting Director of the Rural Development Agency, Giorgi Avaliani.
As part of the Preferential Agrocredit initiative, which supports the establishment and growth of processing enterprises, banks across Georgia have issued 3,630 loans totaling over GEL 1.3 billion. The Rural Development Agency’s co-financing has exceeded GEL 326.6 million. Specifically in the Samtskhe-Javakheti region, 229 loans worth GEL 29.3 million have been issued, with co-financing of over GEL 7.8 million from the Agency.