დავით სონღულაშვილი: „საქართველოს სოფლის მეურნეობის პროდუქცია პირდაპირ უნდა ასოცირდებოდეს მაღალ ხარისხთან“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა აგროპროდუქციის ხარისხის და მოსავლის ორგანიზებულად დაბინავების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„სახელმწიფომ აქტიური მონაწილეობა მიიღო დაბალი ხარისხის, არასტანდარტული ვაშლის დაბინავებაში. ახლა უკვე აქტიურად მიმდინარეობს ციტრუსის კრეფის სეზონი. ორი კვირის წინ ვიყავით აჭარაში, სადაც, აჭარის მთავრობის კოორდინაციით და ჩვენი მხარდაჭერით, საკოორდინაციო შტაბი გაიხსნა. ჩვენი პირველი რიგის ამოცანაა, მივიღოთ ხარისხიანი მოსავალი; ამავდროულად, მოსავალი რასაც მივიღებთ, შესაბამისად და სრულად იყოს დაბინავებული“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრის განცხადებით, საქართველოს სოფლის მეურნეობის პროდუქცია პირდაპირ უნდა ასოცირდებოდეს მაღალ ხარისხთან. ეს არის მთავარი მიზანი, რომელსაც აუცილებლად მივაღწევთ თანმიმდევრული რეფორმით.
დღეის მდგომარეობით, სახელმწიფო პროგრამაში ჩართულმა ხილის გადამმუშავებელმა 15 საწარმომ 30,000 ტონაზე მეტი არასტანდარტული ვაშლი ჩაიბარა. შედეგად, ფერმერებმა 9 მლნ ლარზე მეტი შემოსავალი მიიღეს, სახელმწიფო დაფინანსება   3  მლნ ლარზე მეტს შეადგენს.
არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამით უზრუნველყოფილია მოსავლის სრულად დაბინავება. არასტანდარტულ ვაშლს იბარებენ  ხილის გადამმუშავებელი საწარმოები შიდა ქართლის, კახეთის, სამცხე-ჯავახეთის, მცხეთა-მთიანეთის და რაჭა-ლეჩხუმი ქვემო სვანეთის  რეგიონში.
აღსანიშნავია, რომ 2025 წლის 1 აგვისტოდან 16 ნოემბრის ჩათვლით საქართველოდან ექსპორტირებულია 3.4 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 4.8 ათასი ტონა ვაშლი.
წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ექსპორტირებული ვაშლის რაოდენობა 7%-ით (299 ტონა), ხოლო ღირებულება 19%-ით (542 ათასი აშშ დოლარი) გაიზრდა.

David Songulashvili: “Georgia’s Agricultural Products Should Be Directly Associated with High Quality”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture spoke about the importance of the quality of agricultural products and the organized collection /storage of harvest.
“The state actively participated in the collection and storage of low-quality, non-standard apples. Currently, the citrus harvesting season is underway. Two weeks ago, we visited Adjara, where, with the coordination of the Adjara Government and our support, a coordination center was established. Our primary task is to secure a high-quality harvest; at the same time, the harvest we collect must be fully and properly stored,” said Mr. David Songulashvili.
According to the Minister, Georgia’s agricultural products should be directly associated with high quality. This is the main goal, which we will achieve by implementing consistent reform.
Currently, 15 fruit processing enterprises participating in the state program have collected more than 30,000 tonnes of non-standard (poor quality) apples. As a result, farmers earned over GEL 9 million, while state funding exceeded GEL 3 million.
The program supporting the sale of non-standard apples ensures the full collection of the harvest. Non-standard apples are collected by fruit processing enterprises in the Shida Kartli, Kakheti, Samtskhe-Javakheti, Mtskheta-Mtianeti, and Racha-Lechkhumi & Kvemo Svaneti regions.
Notably, from August 1 to November 16, 2025, Georgia exported 4,800 tonnes of apples valued at USD 3.4 million. Compared to the same period last year, the quantity of exported apples increased by 7% (299 tonnes), while the value rose by 19% (USD 542,000).