დავით სონღულაშვილი ისრაელის სახელმწიფოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ჰადას მეიცადს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ისრაელის სახელმწიფოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში ჰადას მეიცადს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა მიმდინარე პროექტები და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს.
დავით სონღულაშვილმა მადლობა გადაუხადა ისრაელის მთავრობას მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის და ხაზი გაუსვა ქვეყნებს შორის ისტორიული ურთიერთობის მნიშვნელობას.
მინისტრმა ყურადღება სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამედროვე ცოდნის გამოყენების აუცილებლობაზე და ამ მიმართულებით ისრაელის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (MASHAV) მიერ საქართველოში განხორციელებულ წარმატებულ პროექტებზე გაამახვილა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო აგრარულ დარგში თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის, ექსპერტული ცოდნის გაზიარების, სავაჭრო ურთიერთობის, ლაბორატორიული შესაძლებლობების გაძლიერების და აგრომეტეოროლოგიის მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხებს.
მინისტრის განცხადებით, ისრაელში ქართული აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის გაზრდის მნიშვნელოვანი რესურსი არსებობს.
ჰადას მეიცადის განცხადებით, საქართველო ისრაელის მეგობარი ქვეყანაა. სოფლის მეურნეობის დარგის ინტენსიური მხარდაჭერა მომავალშიც გაგრძელდება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე და შესაბამისი სამსახურის ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, hosted Mr. Hadas Meitzad, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Israel to Georgia.
During the meeting, the two sides discussed ongoing joint projects and explored avenues for future cooperation.
Minister Songulashvili thanked the Government of Israel for its longstanding and productive partnership, highlighting the deep historical ties between the two nations.
The Minister emphasised the importance of applying modern agricultural knowledge and highlighted the success of projects implemented in Georgia with the support of the Israel Agency for International Development Cooperation (MASHAV).
Key topics included the introduction of advanced technologies in agriculture, expert knowledge exchange, strengthening trade relations, enhancing laboratory capacities, and expanding cooperation in agrometeorology.
Minister Songulashvili also noted Israel’s significant potential to support the expansion of Georgian agri-food exports.
Ambassador Meitzad reaffirmed Israel’s strong friendship with Georgia and emphasised that support for Georgia’s agricultural sector will continue.