დავით სონღულაშვილი: „ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, სრულად გამოვიყენოთ ის პოტენციალი, რაც ხორბლის წარმოებაში არსებობს და ეტაპობრივად გავზარდოთ თვითუზრუნველყოფის მაჩვენებელი“
„ხორბლის აღების პროცესი აქტიურ ფაზაში შევიდა. შექმნილი გვაქვს საორგანიზაციო შტაბი, რომელიც კოორდინაციას უწევს ხორბლის მოსავლის აღების და დაბინავების ლოგისტიკური ჯაჭვის გამართულ მუშაობას. ფერმერებთან, წისქვილკომბინატებთან, შემსყიდველ საწარმოებთან ოპერატიული კომუნიკაცია უზრუნველყოფილია ჩვენი შესაბამისი სამსახურების მიერ.
რაც შეეხება ტექნიკით უზრუნველყოფის საკითხს - მოსავლის აღების პროცესში ჩართულია 300-მდე კომბაინი. დღეისათვის, ხორბლის მოსავალი უკვე აღებულია 15 ათას ჰექტარზე მეტ ფართობზე.
ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, მეხორბლე ფერმერებს მოსავლის აღებისა და დაბინავების პროცესში შეფერხებები არ ჰქონდეთ. სახელმწიფოს მიერ 9,6 მლნ ლარით თანადაფინანსებულია მარცვლოვანი კულტურების შემნახველი 23 საწარმოს შექმნა, რაც დარგისთვის მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურაა.
მაღალი ხარისხის პროდუქციის მიღების აუცილებელი წინაპირობაა მოსავლის აგროვადებში აღება, ამინდებმაც უნდა შეგვიწყოს ხელი, და შესაბამის პირობებში განთავსება/დაბინავება.
აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ ბოლო წლებში გაზრდილია საშუალო საჰექტარო მოსავლიანობა და 2,5 და 3 ტონამდე მერყეობს, ზოგიერთ შემთხვევაში კი, 5 ტონამდეა. წარმოებაც სტაბილურია და, ვფიქრობთ, იმ მხარდაჭერით, რაც სახელმწიფოსგან ფერმერებს აქვთ და გულისხმობს, როგორც სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკაზე, ისე ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობას, ზრდის ტენდენციაც გვექნება“,-განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
დღეს, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, დედოფლისწყაროში, ხორბლისა და ქერის შემნახველ საწარმოში მეხორბლე ფერმერებს შეხვდნენ და ალოობის მიმდინარეობის საკითხები განიხილეს. პარლამენტის თავმჯდომარე და მინისტრი შირაქის ველზეც იმყოფებოდნენ, სადაც ხორბლის აღების პროცესს გაეცნენ.
შალვა პაპუაშვილთან და დავით სონღულაშვილთან ერთად დედოფლისწყაროში პარლამენტის დეპუტატები, კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი გიორგი დარჩია, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს უწყების წარმომადგენლები და ადგილობრივი თვითმმართველობის წევრები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: “It is crucial for us to fully utilize the potential in wheat production and gradually increase the level of self-sufficiency.
The wheat harvesting process has entered an active phase. An organizational center has been established to coordinate the smooth operation of the harvesting and storage logistics chain. Our relevant services ensure effective communication with farmers, flour mill companies, and purchasing enterprises.
Regarding the provision of equipment — approximately 300 combines are involved in the harvesting process. To date, wheat has already been harvested on more than 15,000 hectares.
It is essential to ensure that grain farmers do not experience any disruptions during the harvesting and storage process. The state has co-financed the establishment of 23 grain storage facilities with GEL 9.6 million, which represents significant infrastructure for the sector.
“A necessary condition for obtaining high-quality products is harvesting the crop within the optimal agricultural timeframes, including favorable weather conditions and proper placement and storage.
I would also like to note that in recent years, the average yield per hectare has increased, ranging between 2.5 and 3 tonnes, while in some cases reaching up to 5 tonnes. Production remains stable, and we believe that with state support, which includes access to both agricultural machinery and financial resources — we will continue to see an upward trend,” said Mr. David Songulashvili.
Today, the Chairman of the Parliament of Georgia, Mr. Shalva Papuashvili, and the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, met with grain farmers at the wheat and barley storage facility in the Dedoplistskaro municipality to discuss the progress of harvesting. The state officials also visited the Shiraki Plain, where they observed the ongoing wheat harvesting process.
The Members of Parliament, Mr. Giorgi Aladashvili, the State Representative of the Kakheti region, Mr. Giorgi Darchia, Director of the Agricultural Development Agency, representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and members of the local self-government accompanied Mr. Papuashvili and Mr. Songulashvili in the Dedoplistskaro municipality.