დავით სონღულაშვილი „ერთობლივი მუშაობით რთველი ორგანიზებულად ჩატარდება, ხარისხიანი ყურძენი შესაბამისად დაფასებული უნდა იყოს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების  მწარმოებელი კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე მინისტრმა საქართველოში მეღვინეობა-მევენახეობის დარგის მნიშვნელობაზე, არსებულ მოცემულობაზე და პერსპექტივებზე ისაუბრა. მინისტრმა ყურადღება 2025 წლის რთველის ორგანიზებულად ჩატარების საკითხზე გაამახვილა.
„მოგეხსენებათ, ღვინო და ალკოჰოლიანი სასმელი ჩვენი ერთ-ერთი მთავარი საექსპორტო პროდუქტია. დღევანდელი მსოფლიო გამოწვევის ფონზე, როდესაც ღვინოზე მოთხოვნა მცირდება, უნდა გვქონდეს ადეკვატური რეაგირება. სწორედ ამიტომ, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დარგის წარმომადგენლებთან შეხვედრა. საყურადღებოა ხარისხის გაუმჯობესება და კონტროლი, რადგან ქართული ღვინო მსოფლიო ბაზარზე კონკურენტუნარიანი იყოს. მწარმოებლების მიერ წამოყენებული საკითხები მაქსიმალურად იქნება გათვალისწინებული. მხოლოდ და მხოლოდ სამინისტროს, ღვინის ეროვნული სააგენტოს და მეღვინეების ერთობლივი მუშაობით შევძლებთ რთველის ორგანიზებულად ჩატარებას. თადარიგი თავიდანვე უნდა დავიჭიროთ, რომ ხარისხიანი ყურძენი იყოს შესაბამისად დაფასებული. ორგანიზების ნაწილში, სახელმწიფოს და კერძო სექტორის ერთობლივი ჩართულობა არის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის, ლევან მეხუზლას განცხადებით, სახელმწიფოს წელს აქვს განსხვავებული მიდგომა და ხარისხიან და უხარისხო ყურძენს ერთ ფასად აღარ ჩაიბარებს.
„ქართული ღვინის წარმატებისთვის და საერთაშორისო ბაზრებზე დამკვიდრებისთვის აუცილებელია აქცენტი გაკეთდეს ხარისხზე. ღვინო იბადება ვენახში. ყურძნის ხარისხი ერთიორად მნიშვნელოვანია, როდესაც ქართულ ღვინოს წარვადგენთ საერთაშორისო ბაზრებზე; მნიშვნელოვანია ხარისხიანი ყურძნის დაფასება; შესაბამისად, წელს მაღალი და დაბალხარისხიან ყურძნის ფასი განსხვავებული იქნება“, - განაცხადა ლევან მეხუზლამ.
საუბარი შეეხო სიახლეს - 2025 წლის რთველის დროს მოსავლის აღრიცხვა ელექტრონული სასწორის მეშვეობით მოხდება. ყველა ის კომპანია, რომელიც მევენახეებისგან შეისყიდის ყურძენს, ვალდებულია იქონიოს ელექტრონული სასწორი, რომელიც ჩართული იქნება რთველის ერთიან ელექტრონულ ბაზაში. აღნიშნულ ბაზაში ავტომატურად აისახება კომპანიის მიერ შესყიდული ყურძნის რაოდენობა.  ელექტრონული სასწორის გამოყენება მონაცემთა აღრიცხვას გაამარტივებს და მეტად  დაზუსტებულს გახდის.
ღვინის ეროვნულ სააგენტოში გამართულ შეხვედრას ღვინის მწარმოებელი 50-მდე კომპანიის წარმომადგენელი ესწრებოდა.

David Songulashvili: “The Harvest Will Be Organized Through Joint Effort – Quality Grapes Must Be Properly Valued”.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, and the Chairman of the National Wine Agency, Mr. Levan Mekhuzla, held a meeting with the representatives of wine and alcoholic beverage production companies.
During the meeting, the Minister focused on the strategic importance of Georgia’s winemaking and viticulture sectors, current challenges, and prospects.
Mr. Songulashvili emphasized the need for a well-organized harvest in 2025.
“As you know, wine and alcoholic beverages are among Georgia’s key export products. We must respond appropriately to the current global challenges, including the decline in wine demand. That is why it is vital to engage directly with industry representatives. Moreover, it is essential to improve and strictly control the quality to ensure that Georgian wine remains competitive in the global market. The issues raised by producers will be taken into serious consideration.
We can conduct a well-organized harvest only through close cooperation between the Ministry, the National Wine Agency, and winemakers. Ultimately, we need to plan and take proactive measures from the very beginning to ensure that high-quality grapes are properly valued. A collaborative approach between the public and private sectors is crucial in this regard,” added Mr. Songulashvili.
The Chairman of the National Wine Agency, Mr Levan Mekhuzla, noted that the state is adopting a different approach this year and will no longer accept grapes of both high and low quality at the same price.
“To strengthen the position of Georgian wine in international markets, we must focus on quality. Wine is born in the vineyard, and the quality of the grapes is crucial when presenting Georgian wine globally. It is essential to appreciate quality grapes; therefore, there will be a differentiated pricing system based on grape quality this year,” stated Mr. Mekhuzla.
The conversation touched upon the novelty introduced during the 2025 harvest, stating that an electronic scale will be used for measuring and recording the harvest. All companies purchasing grapes from growers will be required to use electronic scales connected to a unified digital harvest database.
The quantity of grapes purchased by each company will be automatically recorded in this system. This new process will simplify data collection and significantly improve accuracy.
Representatives of about 50 wine-producing companies attended the meeting at the National Wine Agency.