დავით სონღულაშვილი: „სახელმწიფოს მხარდაჭერით, სულ უფრო მზარდია წარმოება, რაც კონკრეტულ რიცხვებშია ასახული“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი მცხეთის მუნიციპალიტეტში იმყოფებოდა, სადაც ნატახტარში მდებარე გაყინული პურ-ფუნთუშეულის საწარმო შპს „ფუდ ალიანსი“ დაათვალიერა.
დავით სონღულაშვილმა ქვეყანაში წარმოების ზრდის ტენდენციაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო პროგრამებმა გადამწყვეტი როლი ითამაშა აგრარული დარგის განვითარებაში. შედეგად, გაზრდილია წარმოება. ქართული პროდუქცია საკუთარ ადგილს იმკვიდრებს როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო ბაზრებზე.
შპს „ფუდ ალიანსი“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიამ წარმოების გაფართოებისა და ტექნოლოგიური განახლებისთვის არაერთხელ ისარგებლა პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“. საწარმოს, რომელიც 80-მდე სახეობის პროდუქციას აწარმოებს, 135 დასაქმებული ჰყავს.
პროდუქციის რეალიზაცია საქართველოს მასშტაბით, ჰორეკა სექტორსა და სხვადასხვა ქსელურ მაღაზიებში ხდება. საწარმო უახლესი ტექნოლოგიებით, დანადგარებით და სამაცივრე მოწყობილობებით არის აღჭურვილი; დანერგილია სურსათის უვნებლობის საერთაშორისო სტანდარტი - FSSC 22000.
აღსანიშნავია, რომ „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში, 2013 წლიდან 2025 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით, მხოლოდ პურ-პროდუქტების წარმოების მიზნობრიობით ბანკების მიერ გაიცა 29 მილიონი ლარის ღირებულების 8 სესხი, ხოლო სააგენტოს თანადაფინანსებამ 5.5 მილიონ ლარზე მეტი შეადგინა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სახელმწიფო რწმუნებული მცხეთა-მთიანეთის მხარეში ალექსანდრე ზაგაშვილი, მცხეთა-მთიანეთის დელეგატი დიმიტრი ხუნდაძე და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: “Production Is Increasing with State Assistance, as Reflected in Concrete Results”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited LTD Food Alliance, a frozen bread and pastry production enterprise located in the village of Natakhtari, Mtskheta Municipality.
During the visit, Minister Songulashvili highlighted the upward trend in agricultural and food production across the country, attributing this growth to the effective implementation of state support programs.
“Production is increasing with state assistance, as reflected in specific numbers. These results confirm the decisive role that government programs play in the development of the agricultural and food processing sectors. Georgian products are strengthening their positions both in local and export markets,” stated Minister Songulashvili.
LTD Food Alliance is a beneficiary of the Rural Development Agency and has repeatedly received support through the Preferential Agrocredit program to expand production capacity and upgrade technological infrastructure. The enterprise currently manufactures up to 80 types of products and employs 135 staff.
The company supplies its products across Georgia, including to the HoReCa sector (hotels, restaurants, and cafes) and major retail chains. The facility is equipped with modern production technologies, refrigeration systems, and meets international food safety standards, including FSSC 22000.
Notably, under the Preferential Agrocredit program, from 2013 to June 30, 2025, a total of 8 loans worth GEL 29 million were issued for bread production alone, with more than GEL 5.5 million in co-financing provided by the Rural Development Agency.
The Minister was accompanied by Deputy Minister Mr. Kakha Kakabadze, State Representative in the Mtskheta-Mtianeti Region Mr. Aleksandre Zagashvili, Regional Delegate Mr. Dimitri Khundadze, and representatives of local self-government.