გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი კახეთში რთველის მიმდინარეობის პროცესს გაეცნო
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა რთველის საკოორდინაციო შტაბის წევრებს და რეგიონული სამსახურების წარმომადგენლებს, მოსავლის ორგანიზებული  დაბინავების უზრუნველყოფისთვის და იმედი გამოთქვა, რომ მიმდინარე წლის რთველი იქნება წარმატებული და  ქართული ღვინის საექსპორტო პოზიციები საერთაშორისო ბაზრებზე კიდევ უფრო გაძლიერდება.
გურჯაანში, რთველის საკოორდინაციო შტაბში გამართულ შეხვედრას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა, სახელმწიფო რწმუნებული კახეთის მხარეში გიორგი ალადაშვილი, პარლამენტის წევრები და კახეთის მუნიციპალიტეტების მერები დაესწრნენ.
ლევან მეხუზლამ შეხვედრის მონაწილეებს ოპერატიული ინფორმაცია წარუდგინა გადამუშავებული ყურძნისა და მოსავლის დაბინავების პროცესის შესახებ. 6 სექტემბრის მონაცემებით, ღვინის საწარმოებმა 12 ათასამდე ტონა ყურძენი გადაამუშავეს. ამ ეტაპზე აქტიური რთველი დედოფლისწყაროს და სიღნაღის მუნიციპალიტეტებში მიმდინარეობს.
საკოორდინაციო შტაბში 300-მდე ღვინის კომპანიაა დარეგისტრირებული, რომლებიც ყურძნის მიღება-გადამუშავების პროცესში ეტაპობრივად ერთვებიან.
რთველთან დაკავშირებული ნებისმიერი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელ ხაზზე – 1501 და რთველის საკოორდინაციო შტაბის ცხელ ხაზზე – 0322 193 283.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, მიმდინარე წელს, ჭარბ ყურძენს სახელმწიფო საწარმო შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ ხარიხის მიხედვით  დიფერენცირებულ ფასად იბარებს: კახეთის რეგიონში მოწეული საფერავის ჯიშის ყურძენს - 1.50 ლარად, „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართულ  სხვა საღვინე ჯიშებს - 1.20 ლარად, არაკონდიციურ და  დაზიანებულ/ან დაავადებულ ყურძენს - 1.00 ლარად.

Minister of Environmental Protection and Agriculture David Songulashvili Observes Harvest Progress in the Kakheti region
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, visited the Kakheti region to observe the ongoing grape harvest process.
The Minister thanked the Harvest Coordination Headquarters and regional service representatives for their efforts. Their work ensured the organized collection and storage of the grape harvest. He also expressed hope that this year’s crop will be successful and Georgian wine will gain stronger international export positions.
A meeting held at the Harvest Coordination Headquarters in Gurjaani was attended by the Chairman of the National Wine Agency, Mr. Levan Mekhuzla; the State Representative in the Kakheti region, Mr. Giorgi Aladashvili; Members of Parliament; and Mayors of Kakheti municipalities.
Mr. Mekhuzla provided participants with up-to-date information on the volume of grapes processed, including the logistics of harvest collection. As of September 6, wine-producing companies had processed nearly 12,000 tonnes of grapes. Currently, the harvest is most active in the municipalities of Dedoplistskaro and Sighnaghi.
Approximately 300 wine companies are registered at the Coordination Headquarters. These companies are gradually joining the grape reception and processing stages.
For any information related to the harvest, citizens can contact the Ministry of Environmental Protection and Agriculture hotline at 1501 or the Harvest Coordination Headquarters at 0322 193 283.
According to a decision by the Government of Georgia, this year, surplus grapes will be purchased by the state-owned Harvest Management Company LLC at differentiated prices based on quality:
Saperavi variety grapes grown in the Kakheti region – GEL 1.50 per kg.
Other permitted wine grape varieties – GEL 1.20 per kg.
Non-standard, damaged, or diseased grapes – GEL 1.00 per kg.
This year, no subsidies will be provided to private wine companies involved in the harvest process in the Kakheti region.