გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი პარიზში ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის (WOAH) 92-ე გენერალურ სესიაზე სიტყვით გამოვიდა
მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის უმნიშვნელოვანეს როლზე და აღნიშნა, რომ საქართველო დგამს ქმედით ნაბიჯებს ეპიზოოტიური კეთილსაიმედობის მისაღწევად, რაც, ერთი მხრივ, ჩვენი საკანომდებლო ბაზის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან და ცხოველთა ჯანმრთელობის საერთაშორისო ორგანიზაციის სტანდარტებთან დაახლოებაში, ხოლო, მეორე მხრივ, ვეტერინარული სამსახურის შესაძლებლობების გაზრდაში გამოიხატება, რაც ინფრასტრუქტურის შექმნა-აღჭურვას, საგანმანათლებლო ღონისძიებებს და სხვა საჭირო აქტივობებს გულისხმობს.
,,ჩვენი პრიორიტეტები სრულ თანხვედრაშია ცხოველთა ჯანმრთელობის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიდგომებთან, რაც გამჭვირვალეობის პრინციპის, დაავადებების გავრცელების პრევენციისა და მათი უარყოფითი ზეგავლენის შემცირების, ასევე ცხოველებითა და ცხოველური პროდუქტებით უსაფრთხო ვაჭრობის უზრუნველყოფის განუყოფელი ნაწილია“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა სესიაზე სიტყვით გამოსვლის დროს.
მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მრავალწლიანი თანამშრომლობის ფარგლებში საქართველომ WOAH-ის არაერთ ღონისძიებას, მათ შორის, ევროპის რეგიონულ კონფერენციას, დისკუსიებსა და ტრენინგებს უმასპინძლა.
„ჩვენ ვაგრძელებთ აქტიურ თანამშრომლობას ცხოველთა ჯანმრთელობის საერთაშორისო ორგანიზაციასთან. საქართველოსთვის მეტად აქტუალურია ის, რომ ვაქცინების ხელმისაწვდომობა გენერალური სესიის ერთ-ერთი მთავარი საკითხია. ვუერთდებით ამ მიდგომას და საქართველოს სახელით ვადასტურებ, რომ საქართველო დაავადებების პრევენციის პროცესში  მაღალი სტანდარტით ხელმძღვანელობს. პროფილაქტიკური ვაქცინაციისას ევროპული წარმოებისა და რეგისტრაციის მაღალი ხარისხის ვაქცინებს ვიყენებთ“, - აღნიშნა მინისტრმა.
დავით სონღულაშვილმა სიტყვით გამოსვლის დროს განაცხადა, რომ ტრანს-სასაზღვრო დაავადებების გავრცელების თავიდან  ასაცილებლად, ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტი  ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება და ადრეული შეტყობინების სისტემის ეფექტინი ფუნქციონირებაა, რაშიც საქართველო უპირობოდ ასრულებს აღებულ ვალდებულებებს და ინარჩუნებს გამჭირვალობის მაღალ დონეს.
ცხოველთა ჯანმრთელობის საერთაშორისო ორგანიზაცია (WOAH) აერთიანებს 183 ქვეყანას. საქართველო ორგანიზაციაში 1992 წლიდან არის გაწევრიანებული.
ორგანიზაციაში 5 რეგიონული დანაყოფია  (ამერიკა, აფრიკა, ევროპა, შუა-აღმოსავლეთი, აზია) ევროპის რეგიონში თავმოყრილია 53 ქვეყანა, მათ შორის, საქართველო. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავარი ვეტერინარი ოფიცერი (CVO) 2021-2023 წლები ევროპის რეგიონის ბიუროში იკავებდა გენერალური მდივნის პოზიციას (არჩევითი პოზიცია), ხოლო 2024 წლიდან, სამი წლის ვადით, მეორედ აირჩიეს  ვიცე პრეზიდენტის პოსტზე.
მინისტრთან ერთად კონფერენციას საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი ეკატერინე კოკაია და სურსათის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი პირები ვასილ ბასილაძე და გიორგი იაკობაშვილი ესწრებოდნენ.

Minister David Songulashvili delivered the Keynote Address at the 92nd General Session of the World Organization for Animal Health (WOAH) in Paris
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, delivered a speech at the 92nd General Session of the World Organization for Animal Health (WOAH), in Paris.
In his address, the Minister emphasized the vital role of the World Organization for Animal Health, noting that Georgia is taking concrete steps to achieve epizootic stability. This effort is reflected, on the one hand, in the alignment of the country’s legislative framework with EU regulations and WOAH standards and on the other hand, in strengthening veterinary service capacities. Notably, these efforts focused on developing and equipping infrastructure, implementing educational initiatives, and other essential activities.
“Our priorities are fully aligned with the principles of the World Organization for Animal Health, particularly in ensuring transparency, preventing the spread of diseases, mitigating their impact, and promoting safe trade in animals and animal products,” stated Minister Songulashvili.
He emphasized Georgia’s long-standing partnership with WOAH, underlining the country’s role as host of several key events, including the European Regional Conference, expert discussions, and training sessions.
“Georgia remains an active and committed partner of WOAH. We fully support the organization’s focus on vaccine accessibility as a central theme of this year’s session. We join this approach, and on behalf of Georgia, I confirm that Georgia leads the way in disease prevention by applying high standards and high-quality, EU-registered vaccines in preventive vaccination programs,” the Minister added.
According to Minister Songulashvili, one of the key priorities in preventing the spread of transboundary diseases is strengthening cooperation between countries and ensuring the effective functioning of early warning systems. In his remarks the Minister also noted that Georgia fully meets its commitments and maintains a high level of transparency.
The World Organization for Animal Health brings together 183 member countries. Georgia has been a member since 1992 and is part of the organization’s European region, which includes 53 countries.
The organization operates through five regional divisions: America, Africa, Europe, the Middle East, and Asia. The European region comprises 53 countries, including Georgia.
Notably, Georgia’s Chief Veterinary Officer (CVO) served as the Secretary General of the WOAH Regional Commission for Europe from 2021 to 2023—an elected position. As of 2024, the CVO has been re-elected to serve a three-year term as Vice President of the Regional Bureau.
Mrs Ekaterine Kokaia, Acting Ambassador of Georgia to the French Republic, Mr Vasil Basiladze, and Mr Giorgi Iakobashvili, Senior Officials of the National Food Agency, accompanied the Minister.