იუნესკომ „ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები“ კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით სიაში შეიტანა
10 დეკემბერს, ინდოეთში, ნიუ-დელიში გამართულ იუნესკოს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მთავრობათაშორისი კომიტეტის მე-20 სესიაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, „ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები“ კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით სიაში შევიდა. კომიტეტის წევრმა ქვეყნებმა საქართველოს ნომინაციას მხარი ერთხმად დაუჭირეს.
სესიის ფარგლებში, 11 დეკემბერს, ოფიციალური ცერემონია გაიმართება, სადაც საქართველოს დელეგაციას UNESCO-ს გენერალური დირექტორის ხელმოწერილი სერტიფიკატი გადაეცემა. სერტიფიკატი ადასტურებს, რომ „ქართული ხორბლის კულტურა, ტრადიციები და რიტუალები“ კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ნაწილია.
იუნესკოს განმარტების მიხედვით, ქართული ხორბლის კულტურა მოიცავს იმ სრულ ციკლს, რომელიც ქართველებმა საუკუნეების განმავლობაში შეინარჩუნეს: ნიადაგის მომზადება დასათესად გუთნით, მოსავლის აღება შნაქვით და თავთავიდან მარცვლის გამოლეწვა კევრით. ეს ყოველივე სცდება მხოლოდ სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობას და წარმოადგენდეს ქართული ყოფიერების, სოციალური ურთიერთობებისა და თაობათა გამოცდილების მნიშვნელოვან ნაწილს. მის განუყოფელ ელემენტს წარმოადგენს ასევე პურისცხობის ტრადიცია - თონეში, ფურნეში, კერასა და კეცზე დამზადებული უძველესი და რიტუალური პურების მრავალფეროვნება, რომლებიც ქართულ კულტურაში ბარაქის, ერთობისა და სიწმინდის სიმბოლოდ მიიჩნევა. თესვიდან პურის გამოცხობამდე გამავალი უწყვეტი ტრადიციები ქმნის იმ არქაულ, ცოცხალ მემკვიდრეობას, რომლის დაცვასა და გადაცემას განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ანიჭებს იუნესკო.
იუნესკოს გადაწყვეტილებით, „ქართული ხორბლის კულტურა: ტრადიციები და რიტუალები“ ხდება მეხუთე ქართული კულტურა, რომელიც არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის წარმომადგენლობით სიაშია შეტანილი - „ქართული მრავალხმიანობის“, „ქვევრის ღვინის ტრადიციული დამზადების მეთოდის“, „ქართული ანბანის სამი სახეობის ცოცხალი კულტურის“ და „ქართული ჭიდაობის“ შემდეგ.

UNESCO added “Georgian Wheat Culture: Traditions and Rituals” to the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
On 10 December, at the twentieth session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage in New Delhi, India, UNESCO decided to inscribe “Georgian Wheat Culture: Traditions and Rituals” on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. The Committee’s member states unanimously supported Georgia’s nomination.
As part of the session, on 11 December, an official ceremony will take place, during which the Georgian delegation will receive a certificate signed by the Director-General of UNESCO. This certificate confirms that “Georgian Wheat Culture, Traditions and Rituals” is now recognized as part of humanity’s intangible cultural heritage.
According to UNESCO, Georgian wheat culture encompasses the complete cycle that Georgians have preserved over centuries: preparing the soil for sowing with a plough, harvesting with a hand sickle, and using a rain-threshing tool “kevri.” This cycle goes far beyond agricultural activity alone; it forms an essential part of Georgian daily life, social relations, and intergenerational knowledge. An integral element of this heritage is the tradition of bread-making—an ancient practice expressed through diverse ritual breads baked in the ‘’tone’’- Georgian clay oven, ‘’Furne’’ a traditional wood-fired masonry oven, ‘’Kera’’ open hearth / cooking fireplace, or on the ‘’Ketsi’’ a baking stone. In Georgian culture, these breads symbolize abundance, unity, and purity. The continuous traditions—from sowing to baking—form a living, archaic heritage whose safeguarding and transmission UNESCO considers of exceptional importance.
According to UNESCO, “Georgian Wheat Culture: Traditions and Rituals” becomes the fifth Georgian element inscribed on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity, following “Georgian Polyphony,” the “Traditional Method of Qvevri Winemaking,” the “Living Culture of the Three Writing Systems of the Georgian Alphabet,” and “Georgian Wrestling.”