დავით სონღულაშვილი ნაირობიში, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) აღმასრულებელ მდივანს, ტატიანა მოლჩეანს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ნაირობიში, გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის მეშვიდე სესიის (UNEA-7) ფარგლებში, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) აღმასრულებელ მდივანს, ტატიანა მოლჩეანს შეხვდა. შეხვედრას მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ეთიოპიაში, აფრიკის კავშირში მუდმივი წარმომადგენელი გია მაჭარაძე ესწრებოდნენ.
შეხვედრაზე მინისტრმა მადლობა გადაუხადა UNECE-ს საქართველოსთვის გრძელვადიანი და შედეგზე ორიენტირებული თანამშრომლობისთვის და ხაზი გაუსვა ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების, წყლის რესურსების დაცვის, გარემოსდაცვით მონაცემთა სისტემების გაძლიერებისა და ინდუსტრიული ემისიების კონტროლის მიმართულებით მიღწეულ პროგრესს.
„UNECE ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორია გარემოსდაცვითი რეფორმების განხორციელების პროცესში. მათი მხარდაჭერა არსებითად უწყობს ხელს საქართველოს პროგრესს ჰაერის ხარისხის, გარემოსდაცვითი ინფორმაციის გამჭვირვალობისა და გარემოსდაცვითი მმართველობის მიმართულებით“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
UNECE-ს აღმასრულებელმა მდივანმა, ტატიანა მოლჩეანმა ხაზგასმით აღნიშნა საქართველოს პროგრესის შესახებ ატმოსფერული ჰაერის გაუმჯობესების, წყლის რესურსების დაცვის, UNECE-ის კონვენციების ფარგლებში მიღწეული პროგრესის შესახებ. აღმასრულებელმა მდივანმა განსაკუთრებული ყურადღება საქართველოს წყლის რესურსების ტრანსსასაზღვრო თანამშრომლობის კუთხით მიღწეულ შედეგზე გაამახვილა.
ტატიანა მოლჩეანმა UNECE-ის სახელით გამოხატა მზადყოფნა საქართველოსთან მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელების და შემდგომი მხარდაჭერის თაობაზე.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება UNECE-სთან თანამშრომლობით მიღწეულ შედეგებზე გამახვილდა, მათ შორის: ემისიების ინვენტარიზაციისა და პროგნოზირების სისტემების გაძლიერება, ევროკავშირის სტანდარტებთან დაახლოება ჰაერის ხარისხის მონიტორინგისა და მონაცემთა მართვის სფეროში; 15 ავტომატური და 3 მობილური მონიტორინგის სადგურების ქსელის გაფართოება; Euro 5-ის სტანდარტის ამოქმედება და საწვავის ხარისხის გამკაცრებული კონტროლი; ახალი „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ კანონის აღსრულება, რომელიც სრულად შეესაბამება ევროკავშირის დირექტივებს.
„საქართველო მზად არის, გააგრძელოს მჭიდრო და შედეგზე ორიენტირებული თანამშრომლობა UNECE-სთან, რათა უზრუნველყოს მდგრადი განვითარება და გარემოს დაცვა როგორც ჩვენს ქვეყანაში, ისე მთელ რეგიონში“, - განაცხადა მინისტრმა და UNECE-ს საქართველოს გარემოსდაცვითი მდგომარეობის ობიექტური და პოზიტიური შეფასებისთვის მადლობა გადაუხადა.

As part of the seventh session of the UN Environment Assembly (UNEA-7) in Nairobi, Kenya, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, held a meeting with the Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), Ms. Tatiana Molcean.
The First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia and Permanent Representative to the African Union, Mr. Giorgi Macharadze, attended the meeting.
During the meeting, Minister Songulashvili thanked UNECE for its long-standing, results-oriented cooperation with Georgia and emphasized the progress achieved in improving air quality, protecting water resources, strengthening environmental data systems, and controlling industrial emissions.
“UNECE is our strategic partner in advancing environmental reforms. Its support plays a vital role in Georgia’s progress in improving air quality, enhancing transparency of environmental information, and strengthening environmental governance,” noted Minister Songulashvili.
UNECE Executive Secretary Mrs. Tatiana Molcean emphasized Georgia’s achievements in improving atmospheric air quality, protecting water resources, and implementing UNECE conventions, while focusing on Georgia’s progress in transboundary water cooperation.
On behalf of UNECE, Ms. Tatiana Molcean reaffirmed the organization’s readiness to continue close cooperation with Georgia and provide further support.
The discussion also focused on key results achieved through cooperation with UNECE, including: strengthening emission inventory and forecasting systems; alignment with EU standards in air-quality monitoring and data management; expansion of the monitoring network with 15 automatic and 3 mobile stations; adoption of the Euro 5 standard and stricter fuel-quality control; and enforcement of the new Law on Industrial Emissions, which is fully aligned with EU directives.
“Georgia stands ready to continue close, results-driven cooperation with UNECE to ensure sustainable development and environmental protection both in our country and across the region,” the Minister stated, expressing gratitude to UNECE for its objective and positive assessment of Georgia’s environmental progress.