10 ოქტომბერი მეტყევის დღეა!
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით,  ბოტანიკურ ბაღში მეტყევის დღის აღნიშვნის ღონისძიება გაიმართა.
მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა მეტყევეებს პროფესიული დღე მიულოცა და სატყეო სექტორის განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის მადლობა გადაუხადა.
„მოგეხსენებათ, ტყე ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საგანძურია, რომელსაც დაცვა და მოფრთხილება სჭირდება. ტყის დაცვა და აღდგენა ჩვენი პოლიტიკის პრიორიტეტული მიმართულებაა. მხოლოდ და მხოლოდ მეტყევის გვერდში დგომით არის ჩვენი გეგმების განხორციელება შესაძლებელი; მათთან ერთად არის შესაძლებელი, მოვუფრთხილდეთ ჩვენს უნიკალურ საგანძურს და შევუნახოთ ჩვენს  მომავალ თაობას. მეტყევეებს ვულოცავ პროფესიულ დღეს და ვუსურვებ წარმატებებს“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
წარმატებული საქმიანობისთვის სამკერდე ნიშანი და ფულადი ჯილდო გადაეცათ  ეროვნული სატყეო სააგენტოს, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის და აჭარის ა/რ სატყეო სააგენტოს წარმომადგენლებს. ღონისძიებაზე სატყეო დარგში მოღვაწე სამეცნიერო და აკადემიური  წრეების წარმომადგენლებიც დაჯილდოვდნენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის, დავით სონღულაშვილის ინიციატივით, დამსახურებული მეტყევის სტატუსი მიენიჭა დარგის ღვაწლმოსილ მეტყევეებს და მათ სპეციალური ჯილდო გადაეცათ.
აღინიშნა, რომ, უკანასკნელი ათწლეულის განმავლობაში, სატყეო რეფორმის ფარგლებში, არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება განხორციელდა, რამაც ხელშესახები შედეგები მოიტანა ტყის მდგრადი მართვის პრინციპების დანერგვის მიმართულებით. ყველა განხორციელებული, მიმდინარე და დაგეგმილი აქტივობის მიზანია ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ბუნებრივი სიმდიდრის - ტყის დაცვა; ამავდროულად, სწორად მართულმა სატყეო სექტორმა თავისი წვლილი უნდა შეიტანოს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებაში.
საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, მაია ბითაძემ სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, რომ მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა არა მხოლოდ გააგრძელა მეტყევის დღის აღნიშვნის ტრადიცია, არამედ მისი მხარდაჭერით ტყის რეფორმის ფარგლებში ბოლო პერიოდში განხორციელდა და იგეგმება არაერთი მნიშვნელოვანი სიახლე.
ღონისძიებაზე ვიდეორგოლის „მე მეტყევე ვარ“ პრეზენტაციაც გაიმართა.
მეტყევის დღის აღსანიშნავ ღონისძიებას საქართველოს პარლამენტის სოფლის მეურნეობის კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული, აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის მინისტრი დენის სალუქვაძე, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ორგანოს, აკადემიური წრის და გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების  წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

October 10 – Forester's Day!
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, an event dedicated to the celebration of Foresters’ Day was held at the Botanical Garden.
Minister David Songulashvili congratulated the foresters on their professional day and expressed his gratitude for their contribution to the development of the forestry sector.
“As you know, forests are one of our country’s most important treasures, deserving of protection and care. Forest conservation and restoration are among the top priorities of our policy. The implementation of our plans is only possible with the support and dedication of foresters. Together, we can safeguard our unique natural heritage and preserve it for future generations. I extend my heartfelt congratulations to all foresters on their professional day and wish them success,” said Mr. David Songulashvili.
In recognition of their outstanding work, representatives of the National Forestry Agency, the Agency of Protected Areas, the Environmental Supervision Department, and the Forestry Agency of the Autonomous Republic of Adjara were awarded badges of honor and monetary prizes. Representatives from the scientific and academic community working in the forestry field were also honored at the event.
On Minister Songulashvili’s initiative, veteran professionals received the honorary title of Distinguished Forester and special awards.
Over the past decade, forestry reform in Georgia has achieved major strides towards sustainable management. All current and future initiatives focus on protecting forests, which are vital for both the environment and economic development.
The Chairperson of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Mrs. Maia Bitadze, emphasized that Minister Songulashvili not only continued the tradition of celebrating Forester’s Day, but also, under his leadership, numerous important initiatives and innovations have been implemented and planned as part of the ongoing forestry reform.
The event also featured the premiere of the video “I Am a Forester.”
Mr. Gela Samkharauli, Chairperson of the Parliamentary Committee on Agriculture, Mr. Denis Salukvadze, Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara, as well as representatives of executive and legislative bodies, the academic community, and environmental NGOs attended the event.