დავით სონღულაშვილმა ზუთხის საშენი მეურნეობა დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, დავით სონღულაშვილმა ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხუცუბანში მდებარე კომპანიის „Georgian fish and caviar“ ზუთხის საშენი მეურნეობა  დაათვალიერა. მინისტრი თევზის წარმოებაში ჩართულ ფერმერებს შეხვდა და დარგში არსებულ გამოწვევებზე მიიღო ინფორმაცია.
წარმოების განვითარების ეტაპზე კომპანიამ „Georgian fish and caviar“ რამდენჯერმე ისარგებლა პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“. მეურნეობაში წლიურად 200,000 ცალი ზუთხი იწარმოება და მისი რეალიზაცია ადგილობრივ ბაზარზე ხორციელდება.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის“ ფარგლებში, მეთევზეობის  განვითარების მიზნობრიობით  2013 წლიდან   გაცემულია 155 მლნ  ლარზე მეტი ღირებულების 1,694 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 23 მლნ ლარს აღემატება. მათ შორის, აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში გაცემულია 5,8 მლნ ლარის ღირებულების სესხები, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება დაახლოებით 1,4 მლნ ლარია.
თევზის წარმოებაში ჩართულ ფერმერებთან შეხვედრაზე დავით სონღულაშვილთან ერთად, აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის მინისტრი დენის სალუქვაძე,  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები ზურაბ ეზუგბაია, კახა კაკაბაძე და სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორი, ირაკლი გულედანი იმყოფებოდნენ.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the sturgeon breeding farm operated by Georgian Fish and Caviar in the village of Khutsubani, Kobuleti Municipality. The Minister met with fish farmers and was briefed on the challenges facing the sector.
During its development phase, Georgian Fish and Caviar has benefited several times from the “Preferential Agrocredit” program. The farm produces around 200,000 sturgeon annually, with the products sold on the local market.
Since 2013, within the framework of the Preferential Agrocredit Program, 1,694 loans worth more than GEL 155 million have been issued to support the development of the fisheries sector, with the Rural Development Agency’s co-financing exceeding GEL 23 million. In the Autonomous Republic of Adjara alone, loans worth GEL 5.8 million have been issued, while the Agency’s co-financing amounting to approximately GEL 1.4 million.
The Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara, Mr. Denis Salukvadze; the Deputies of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Zurab Ezugbaia and Mr. Kakha Kakabadze; and the Director of the State Laboratory of Agriculture, Mr. Irakli Guledani, attended the meeting.