დავით სონღულაშვილი ფერმერებს შეხვდა და ატმის მოსავლის აღების პროცესს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, მცხეთის მუნიციპალიტეტის სოფელს ქანდაში იმყოფებოდა,  სადაც  შპს „ ქანდა აგრიქალჩერის“ ატმის ბაღში მოსავლის აღების პროცესს გაეცნო. მინისტრი ფერმერებსაც შეხვდა და არსებული საჭიროებების შესახებ მოისმინა ინფორმაცია.
შპს „ქანდა აგრიქალჩერი“ სოფლის განვითარების სააგენტოს  ბენეფიციარია. კომპანიას ნუშის, ვაშლის, მსხლის, ატმის, ვაშლატამას, ბრტყელი ატმის, ქლიავის, გარგარისა და ბლის ბაღები 110 ჰა-ზე აქვს გაშენებული. კომპანია მოსავლის რეალიზაციას ადგილობრივ ბაზარზე  ახდენს.
სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ  სახელმწიფო პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში ახალი მრავალწლოვანი ბაღების გაშენება 25,000  ჰექტარზე მეტ ფართობზე თანადაფინანსებულია 200 მლნ ლარზე მეტით, მათ შორის, მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში,  დაახლოებით, 359 ჰექტარზე  2,6 მლნ ლარით.

David Songulashvili Meets with Farmers to Observe Peach Harvest in Kanda Village
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the village of Kanda in the Mtskheta Municipality to observe the ongoing peach harvest at the orchard operated by “Kanda Agrikalchar.” During the visit, the Minister met with local farmers to discuss their current challenges and needs.
“Kanda Agrikalchar,” a beneficiary of the Rural Development Agency, has cultivated a variety of fruit orchards—including almond, apple, pear, nectarine, peach, plum, and apricot—across 110 hectares. The company primarily sells its produce on the local market.
The visit highlighted the importance of state support in boosting agricultural productivity. Through the "Plant the Future" program, the Rural Development Agency has invested over GEL 200 million to establish new perennial orchards across more than 25,000 hectares nationwide. Of this, GEL 2.6 million has been allocated for the development of 359 hectares of orchards in the Mtskheta-Mtianeti region.